Problemy ze stosowaniem dyrektywy usługowej

0
163
zmiany-w-ksh

zmiany-w-kshKomisja Europejska uznała, że Polska nie przestrzega dyrektywy usługowej w dziedzinie zawodów regulowanych i w związku z tym wszczęła postępowanie w tej sprawie. Komisja zwróciła uwagę także Austrii, Cyprowi, Malcie, Hiszpanii i Niemcom. Uznano, że przepisy, które obowiązują w tych krajach, zawierają nadmierne lub nieuzasadnione bariery dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Zdaniem KE wymogi nałożone na część usługodawców nie są zgodne z zapisami dyrektywy usługowej. Wskazano, że nadmierne wymogi dotyczące struktury własnościowej, jak np. posiadanie siedziby w danym państwie, mogą utrudniać tworzenie oddziałów oraz transgraniczne świadczenie usług. KE zakwestionowała także obowiązkowe minimalne stawki, które zmniejszają konkurencyjność usług.

W tej sprawie wypowiedziała się komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Elżbieta Bieńkowska, która podkreśliła, że swoboda świadczenia usług to jedna z podstawowych zasad jednolitego rynku. W niektórych państwach członkowskich nadal istnieją bariery uniemożliwiające firmom i indywidualnym usługodawcom swobodne świadczenie usług w całej UE – powiedziała komisarz i dodała – Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich.

Państwa członkowskie mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do stanowiska Komisji Europejskiej. Wezwanie do usunięcia uchybienia to pierwszy etap w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.  

Rynek usług w Unii jest regulowany przez dyrektywę 2006/123/WE o usługach na rynku wewnętrznym. Zawiera ona wykaz wymogów nakładanych na usługodawców, w tym: formę prawną, strukturę własnościową oraz stawki. Mimo że nie ma wyraźnego zakazu dotyczącego tych wymogów, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że mogą być one przeszkodą w tworzeniu jednolitego rynku usług. Można je stosować tylko jeżeli są niedyskryminacyjne, uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym i jeśli są proporcjonalne, czyli nie można zastosować środków, które byłyby mniej restrykcyjne.

Zapraszamy do komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Na podstawie: ec.europa.eu

Poprzedni artykułFinanse a Biblia
Następny artykułPotrzeba więcej jawności ws. TTIP