Minimalny zakres mapy drogowej transformacji Przemysł 4.0 to:
I. Część wstępna/metrykalna
Prezentacja Wykonawcy usług doradczych audytu oraz mapy drogowej transformacjiw kierunku Przemysłu 4.0 obejmująca dane identyfikacyjne, przedmiot działalności –główne produkty/usługi, pozycja rynkowa, doświadczenie/kompetencje jegokluczowych ekspertów zaangażowanych w realizację usługi, termin realizacji działańdoradczych w podziale na jego główne etapy.
II. Część diagnostyczna
1. Opis i uzasadnienie wyboru metodologii przeprowadzenia audytutechnologicznego i oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa.
2. Syntetyczny opis wyników samooceny przedsiębiorstwa w zakresie gotowościprzedsiębiorcy do wdrażania rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 - Skanowanie transformacji
3.3. Opis przebiegu i wyniku audytu technologicznego i oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, w zakresie gotowości przedsiębiorcy do wdrażania rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0
4. Wnioski w postaci syntetycznej oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa i potencjału do automatyzacji lub robotyzacji wszystkich procesów produkcyjnych i pozaprodukcyjnych realizowanych w przedsiębiorstwie.
III. Część wdrożeniowa
1. Propozycja kompleksowego planu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku przemysłu 4.0. Kompleksowość planu oznacza w szczególności pełne odniesienie do cech i aspektów przemysłu 4.0 określonych w definicji obowiązującej w działaniu.
2. Opis zgodności z normami środowiskowymi, redukcja zużycia materiałów, energii,paliwa oraz innych mediów w procesach produkcyjnych, redukcja ilości odpadów(zarówno z procesu produkcji jak i samych produktów) oraz innych emisji,możliwości odzyskiwania materiałów i energii.
3. Analiza i rekomendacja istniejących na rynku lub potencjalnych (nowych do opracowania) rozwiązań technologicznych z zakresu automatyzacji i robotyzacji możliwych do zastosowania w odniesieniu do poszczególnych procesów produkcyjnych i pozaprodukcyjnych w przedsiębiorstwie.
4. Analiza i rekomendacja wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, które powinny bezpośrednio wspierać automatyzację lub robotyzację procesów produkcyjnych i pozaprodukcyjnych.
5. Szczegółowe rekomendacje techniczne odnośnie przeprowadzenia inwestycji wzakresie automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji.
6. Rekomendacje działań towarzyszących, w tym w zakresie działańprzygotowawczych (infrastrukturalnych, prawnych, organizacyjnych, etc.) i działańwdrożeniowych (takich jak np. niezbędne dla wdrożenia szkolenia załogi tj. kadroraz osób zarządzających, niezbędne usługi doradcze na etapie wdrożenia, sposóbinstalacji maszyn, urządzeń i zastosowania technologii, w tym niezbędnegooprogramowania).
7. Propozycja harmonogramu realizacji inwestycji z zakresu automatyzacji lubrobotyzacji produkcji z kosztorysem oraz wskazaniem niezbędnych zasobów(finansowych, kadrowych, infrastrukturalnych) do ich wdrożenia.
8. Oszacowania kosztów inwestycji i rekomendacje sposobu finansowania inwestycji