Inwestowanie w akcje giełdowe to jedna z najpopularniejszych form lokowania wolnego kapitału. Choć wiele osób skupia się tylko na perspektywie zysków finansowych, kupowanie akcji może przynosić też wiele innych korzyści. Przeczytaj artykuł, aby poznać różnorodne aspekty inwestowania w akcje, a także przyjrzeć się bliżej prawom akcjonariuszy.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie korzyści zyskują akcjonariusze,
- jak zacząć inwestować w akcje giełdowe.
Zanim założysz konto maklerskie i zaczniesz swoją przygodę z inwestowaniem, warto zastanowić się, które z instrumentów finansowych będą dla Ciebie najlepszym wyborem. Koniecznie zwróć uwagę na akcje giełdowe, które mogą przynieść Ci liczne zyski – nie tylko finansowe!
Inwestowanie w akcje – korzyści majątkowe i korporacyjne
Wartością dodaną dla inwestorów są nie tylko potencjalne wzrosty wartości portfela, ale także inne korzyści, które dzielimy na majątkowe i korporacyjne. To właśnie one wpływają na relacje między akcjonariuszami a firmami.
Wśród korzyści majątkowych inwestowania w akcje można wymienić np.:
- potencjalnie wysokie zyski – w miarę, jak firma rozwija się i jej wartość rośnie, wartość akcji również staje się większa, co może przekładać się na wzrost kapitału inwestora,
- dywidendy – to dodatkowy strumień dochodu dla inwestorów, niezależny od wzrostu lub spadku wartości akcji,
- dywersyfikacja portfela – inwestowanie w akcje różnych firm, czyli właśnie wspomniana dywersyfikacja, minimalizuje ryzyko związane z konkretnymi firmami czy sektorami.
Natomiast korporacyjnymi nazywane są prawa akcjonariuszy, takie jak m.in.:
- prawo do informacji – możliwość śledzenia działań oraz wyników finansowych firmy podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych,
- prawo do głosowania – w zależności od rodzaju akcji, inwestorzy mogą mieć prawo do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy – to daje im wpływ na kierunek, w jakim firma się rozwija,
- prawo do zwoływania walnego zgromadzenia – akcjonariusze, których udział w spółce przekracza 5%, mają więcej praw niż posiadacze małej ilości akcji – mogą np. żądać zwołania nadzwyczajnego zebrania i zadecydować, jakie sprawy będą na nim omawiane.
Jak kupić akcje? Załóż konto maklerskie u dobrego brokera
Pierwszym krokiem do wejścia w świat giełdy jest znalezienie renomowanego brokera, który umożliwi zakup akcji – np. OANDA TMS Brokers. Po wyborze brokera należy zarejestrować się na jego platformie i zweryfikować swoje dane. To standardowa procedura w celu ochrony zarówno inwestorów, jak i samego brokera. Następnie zostaniesz poproszony o dokonanie wpłaty na konto inwestycyjne. Tym kapitałem będziesz dysponować w celu zakupu akcji (i ewentualnie innych instrumentów).
Platforma brokera, czyli w przypadku OANDA TMS Brokers nowoczesna i intuicyjna MetaTrader5, umożliwi Ci przeszukanie rynku akcji i wybranie tych, które chcesz zakupić. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować dostępne informacje, czyli przede wszystkim notowania giełdowe online i dokonać świadomego wyboru. Warto zaznaczyć, że na rynku akcji ceny mogą się dynamicznie zmieniać, więc moment zakupu jest istotny dla Twojego potencjalnego zysku lub straty. Gdy wybierzesz instrument i znajdziesz dobry czas, to możesz już dokonać transakcji – również za pomocą platformy inwestycyjnej lub aplikacji mobilnej, którą również udostępnia swoim klientom OANDA TMS Brokers.
Oczywiście, każda inwestycja niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego ważne jest dokładne zrozumienie rynku i analiza dostępnych opcji.
Handel akcjami to nie tylko szansa na osiągnięcie atrakcyjnych zysków finansowych, ale także możliwość korzystania z majątkowych i korporacyjnych praw akcjonariuszy. Dzięki nim inwestorzy stają się częścią firm, których akcje posiadają. Przykład oferty OANDA TMS Brokers pokazuje, że inwestowanie w akcje jest dostępne dla szerokiego grona osób i może stanowić ciekawą opcję w budowaniu portfela inwestycyjnego!