document-27664 960 720

document-27664 960 720

20 maja wchodzą w życie wszystkie ułatwienia związane z rejestracją stowarzyszeń.  Mniejsza liczba osób potrzebnych do założenia stowarzyszenia, a także zmiany dotyczące nadzoru mają usprawnić i ułatwić funkcjonowanie organizacji.

stowarzytszenie

Najważniejsza zmiana to zmniejszenie liczby osób zakładających stowarzyszenie. Jeszcze do 20 maja jest to 15 osób, natomiast po tym dniu minimum 7 osób będzie mogło założyć własną organizację. Dzięki temu nasze przepisy dotyczące stowarzyszeń upodobnią się do przepisów innych krajów Unii Europejskiej, gdzie liczba założycieli jest dużo niższa niż 15.

Koszt rejestracji w Krajowym Rejestrze Długów wynosi, w przypadku stowarzyszeń bez działalności gospodarczej – 0 zł, z działalnością gospodarczą – 600 zł. Ustawa przewiduje również usunięcie zapisu, mówiącego, że sąd ma trzy miesiące na rozpoznanie wniosku o rejestrację stowarzyszenia. Teraz będą obejmować standardowe przepisy z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, które na zatwierdzenie albo odrzucenie wniosku 7 dni.

Od 20 maja starosta, jako organ nadzoru, nie będzie miał wpływu przy rejestracji na statut stowarzyszenia. KRS prześle statut po zarejestrowaniu staroście, ale on otrzyma go tylko informacyjnie. Statut będzie zatwierdzany od razu przez KRS, a to wszystko po to, aby usprawnić  rejestrację stowarzyszeń.

Masz pytania lub chcesz wyrazić swoje opinie dotyczące dotacji, gospodarki, czy warunków prowadzenia działalności gospodarczej? Zapraszamy do odwiedzenia STREFY EKSPERTA.

Poprzedni artykułDwóch wychowawców na klasę. Nowy pomysł MEN
Następny artykułInwestorzy uciekają z Polski? Straciliśmy już 17 miliardów