gwiazdy kosmos

Według Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu RP, nasilają się pogłoski o planach przeniesienia Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do stolicy. Borusewicz pyta o tę sprawę oficjalnym pismem premier Beatę Szydło i czeka na odpowiedź. Treść oświadczenia publikujemy na końcu artykułu.

 Problem jest poważny, bowiem Agencja powołana została przez Sejm RP prawie 2 lata temu, a w jej organizowanie zaangażowano duże siły i środki. W listopadzie 2014 r. na prezesa PAK powołano prof. Marka Banaszkiewicza, który był wcześniej dyrektorem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Wiceprezesem jest prof. Marek Moszyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Siedziba Agencji mieści się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w dzielnicy Piecki-Migowo, przy ul. Trzy Lipy.

Priorytetowym zadaniem PAK jest – jak można przeczytać na stronie internetowej tej instytucji – “dbałość o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli oraz zwiększenie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych”. Inne zadania to m.in. promowanie w tej branży współpracy nauki z biznesem i usuwanie barier w rozwoju polskich technologii kosmicznych. Na Pomorzu działa obecnie 20 przedsiębiorstw związanych z branżą kosmiczną. Trzy Trójmiejskie uczelnie – Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Akademia Morska w Gdyni – utworzyły kierunki, na których kształci się studentów na potrzeby przemysłu kosmicznego.

Tak napisał marszałek w oświadczeniu: „Szanowna Pani Premier Nasilają się pogłoski o przeniesieniu Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy. Decyzja o ustanowieniu siedziby Agencji w Gdańsku została podjęta i odpowiednio uzasadniona przez Parlament RP, a uzasadnienie to jest nadal w pełni aktualne. Przypominam, że m.in. chodziło o zrównoważony rozwój regionów i decentralizację prowadzoną w taki sposób, aby nie wszystkie agendy rządowe były zlokalizowane w Warszawie Trzy pomorskie uczelnie (Politechnika Gdańska, Akademia Morska i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) podjęły odpowiednie kroki tworząc nowy, unikatowy kierunek studiów o nazwie „Technologie kosmiczne i satelitarne” z czterema interdyscyplinarnymi specjalnościami. Ponadto pozostałe uczelnie Trójmiasta również wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje (KIS), a na Politechnice Gdańskiej uruchomiony został nowy superkomputer Tryton, który może być wykorzystywany na potrzeby branży kosmicznej. Istnieje też odpowiednie zaplecze gospodarcze i przemysłowe z dwoma parkami naukowo-technologicznymi w Gdańsku i w Gdyni oraz m.in. Krajowy Klaster Kluczowy zrzeszający 25 firm działających w sektorze technologii kosmicznych, a wsparcie projektów sektora kosmicznego oferują również trójmiejscy inwestorzy. Proszę w związku z tym o informację, czy prowadzone są jakiekolwiek prace w celu przeniesienia siedziby Agencji z Gdańska do Warszawy?”

źródło:gdansk.pl

_____

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pozyskaniem dotacji i współpracą w tym zakresie z Grupą EU Dotacje, zapraszamy do wypełnienia ANKIETY.

Masz pytania lub chcesz wyrazić swoje opinie dotyczące dotacji, gospodarki, czy warunków prowadzenia działalności gospodarczej? Zapraszamy do odwiedzenia STREFY EKSPERTA.

Poprzedni artykułFirma LPP pomaga poszkodowanym w powodzi
Następny artykułKonkurs dotacji dla prasy lokalnej na działania informacyjne dotyczące Funduszy Europejskich