Ostatnie zmiany na scenie politycznej nie wpłynęły na zmianę nastrojów wśród przedsiębiorców. Prawie co trzeci planuje w najbliższym półroczu zwiększyć zatrudnienie, a 35 proc. podwyższyć wynagrodzenia swoich pracowników – wynika z najnowszej edycji badania „Plany pracodawców”, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad.
Rezultaty badania przedstawiono podczas wczorajszej konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. Jak wynika z nich, aż 35 proc. badanych przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planuje zwiększenie uposażeń swoich pracowników. Jak podkreślano jest to rekordowy poziom deklaracji w siedmioletniej historii badania. Zwraca również uwagę fakt, że w kwestii wzrostu wynagrodzeń występuje zgodność w poszczególnych regionach Polski – na zachodzie i północy takie deklaracje składa 40 proc. badanych, tymczasem na wschodzie (który dotychczas nieco w tym zakresie odstawał) 36 proc. Największą gotowość do podwyżek wyrażają przedsiębiorcy z obszaru przemysłu (40 proc.), usług (39 proc.), a także w sektorze transportowym, magazynowym i logistyce (38 proc.).
Co istotne, aż 62 proc. ankietowanych twierdzi, że podwyżki zostaną przyznane większości pracowników, nieco ponad 1/3 obejmie podwyżkami mniejsze grupy, stanowiące do 50 proc. całej załogi (w tych przedsiębiorstwach głównymi kryteriami ich przyznawania są osiągnięcia pracowników, takie jak wyniki finansowe czy ocena ich pracy).
– To, że ponad jedna trzecia pracodawców planuje podwyżki płac to dobra wiadomość dla pracowników. Jest to jednocześnie sygnał, że przedsiębiorstwa są w lepszej formie niż przed rokiem, a pracownicy mają mocniejszą pozycję przetargową – mówił obecny na konferencji prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.
Z kolei 31 proc. badanych firm przyznaje, że planuje w ciągu najbliższego półrocza zwiększenie zatrudnienia, co – jak zaznaczano podczas konferencji – należy uznać za wysoki wynik, gdyż w okresie zimowym na ogół mamy do czynienia ze spadkiem zatrudnienia. W perspektywie regionalnej największą dynamikę zwiększania miejsc pracy deklarują przedsiębiorstwa województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (37 proc.).
Warto zauważyć, że badanie zostało przeprowadzone w okresie od 7 października do 10 listopada br., zatem w czasie politycznych zawirowań związanych z wyborami parlamentarnymi i ich następstwami.
Badanie przeprowadzane w takim okresie, zawsze wiąże się z niepokojem, gdyż nie wiadomo czego się spodziewać. Tym bardziej cieszą optymistyczne wyniki wyłaniające się z badania. Widać, że firmy mają plany rozwojowe, odczuwają potrzebę zarówno zatrudniania, jak i zwiększania wynagrodzeń – komentowała Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affeirs Randstad.
Obecni na konferencji dziennikarze pytali czy pozytywne nastroje utrzymają się w związku z zapowiadanymi planami nowego rządu. Sławomir Majman apelował by nie tworzyć katastroficznych scenariuszy, gdyż według jego przekonania nie będziemy mieli do czynienia ze wstrząsami, które radykalnie zmienią nastroje wśród przedsiębiorców.
Autor: Radosław Święcki
