Wzrost wynagrodzeń – takiego wyniku jeszcze nie było!

0
99
pieniadze343

pieniadze343Ostatnie zmiany na scenie politycznej nie wpłynęły na zmianę nastrojów wśród przedsiębiorców. Prawie co trzeci planuje w najbliższym półroczu zwiększyć zatrudnienie, a 35 proc. podwyższyć wynagrodzenia swoich pracowników – wynika z najnowszej edycji badania „Plany pracodawców”, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad.

Rezultaty badania przedstawiono podczas wczorajszej konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. Jak wynika z nich, aż 35 proc. badanych przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planuje zwiększenie uposażeń swoich pracowników. Jak podkreślano jest to rekordowy poziom deklaracji w siedmioletniej historii badania. Zwraca również uwagę fakt, że w kwestii wzrostu wynagrodzeń występuje zgodność w poszczególnych regionach Polski – na zachodzie i północy takie deklaracje składa 40 proc. badanych, tymczasem na wschodzie (który dotychczas nieco w tym zakresie odstawał) 36 proc. Największą gotowość do podwyżek wyrażają przedsiębiorcy z obszaru przemysłu (40 proc.), usług (39 proc.), a także w sektorze transportowym, magazynowym i logistyce (38 proc.).

Co istotne, aż 62 proc. ankietowanych twierdzi, że podwyżki zostaną przyznane większości pracowników, nieco ponad 1/3 obejmie podwyżkami mniejsze grupy, stanowiące do 50 proc. całej załogi (w tych przedsiębiorstwach głównymi kryteriami ich przyznawania są osiągnięcia pracowników, takie jak wyniki finansowe czy ocena ich pracy).

To, że ponad jedna trzecia pracodawców planuje podwyżki płac to dobra wiadomość dla pracowników. Jest to jednocześnie sygnał, że przedsiębiorstwa są w lepszej formie niż przed rokiem, a pracownicy mają mocniejszą pozycję przetargową – mówił obecny na konferencji prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Z kolei 31 proc. badanych firm przyznaje, że planuje w ciągu najbliższego półrocza zwiększenie zatrudnienia, co – jak zaznaczano podczas konferencji – należy uznać za wysoki wynik, gdyż w okresie zimowym na ogół mamy do czynienia ze spadkiem zatrudnienia. W perspektywie regionalnej największą dynamikę zwiększania miejsc pracy deklarują przedsiębiorstwa województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (37 proc.).

Warto zauważyć, że badanie zostało przeprowadzone w okresie od 7 października do 10 listopada br., zatem w czasie politycznych zawirowań związanych z wyborami parlamentarnymi i ich następstwami.

Badanie przeprowadzane w takim okresie, zawsze wiąże się z niepokojem, gdyż nie wiadomo czego się spodziewać. Tym bardziej cieszą optymistyczne wyniki wyłaniające się z badania. Widać, że firmy mają plany rozwojowe, odczuwają potrzebę zarówno zatrudniania, jak i zwiększania wynagrodzeń – komentowała Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affeirs Randstad.

Obecni na konferencji dziennikarze pytali czy pozytywne nastroje utrzymają się w związku z zapowiadanymi planami nowego rządu. Sławomir Majman apelował by nie tworzyć katastroficznych scenariuszy, gdyż według jego przekonania nie będziemy mieli do czynienia ze wstrząsami, które radykalnie zmienią nastroje wśród przedsiębiorców.

                                                                                                                             Autor: Radosław Święcki

Poprzedni artykułNabór wniosków o szkolenie indywidualne – ostatni dzwonek
Następny artykułGoArctic! – nowy program dla polskich przedsiębiorstw