
Rada Nadzorcza przedstawia listę priorytetowych programów NFOŚiGW. Do jednego z nich należy „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”. Działanie ma na celu poprawę stanu wód powierzchniowych i podziemnych poprzez oczyszczanie ścieków. Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego mogą starać się łącznie o kwotę 1 710 000 tys. zł.
Jako bezzwrotną formę dofinansowania beneficjenci mogą uzyskać do 10 000 tys. zł, zaś dla zwrotnych form dofinansowania kwota sięga do 1 700 000 tys. zł. Program będzie realizowany w latach 2015–2023. Należy jednak pamiętać, że zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 2020 r. Lista przedsięwzięć, które obejmuje program, jest szeroka. Można je wykorzystać między innymi na:
- budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków komunalnych (także w zakresie dotyczącym przetwarzania osadów ściekowych);
- budowę, rozbudowę lub modernizację zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej wraz z budową przyłączy budynków do kanalizacji sanitarnej realizowanej w ramach przedsięwzięcia będącego przedmiotem wniosku. W zakresie przyłączy budynków wsparciem finansowym objęte jest także zagospodarowanie ścieków bytowo-gospodarczych powstających w gospodarstwach domowych (w tym również zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe), w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Zaliczane są do nich budynki przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym oraz inne budynki przeznaczone do wykonywania podobnych funkcji. Za budynki użyteczności publicznej uznaje się także budynki biurowe lub socjalne.
Więcej informacji na stronie: http://www.nfosigw.gov.pl
