Co roku w pierwszą sobotę lipca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1994 roku. Spółdzielnie może założyć każdy, a jej głównym zadaniem jest aktywizacja zawodowa, zwłaszcza grup wykluczonych, osób długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych. Spółdzielnie mogą założyć także dziennikarze, architekci lub lekarze.
Spółdzielnie przeżywają swój renesans, w Polsce jest już ponad 10 tys. takich forma działalności. Jest to stowarzyszenie przede wszystkim ludzi, a nie kapitału. Może zostać zawiązana przez grupę minimum 5 osób, które mają jednorodne potrzeby. Jej celem ma być realizowanie potrzeb grupy ludzi, którzy ją powołali. Największą zaletą jest swoboda i dobrowolność zrzeszania się oraz rozwiązywania spółdzielni. Jest to forma w pełni demokratyczna, każdy członek ma jeden głos, a decyzje są podejmowane większością głosów. Istnienie spółdzielni nie jest bezpośrednio związane z wniesionym kapitałem, jego uszczuplenie nie musi oznaczać likwidacji działalności. Dla członków, jest to dodatkowa motywacja do efektywnego działania oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Nie jest to system pozbawiony wad. Zasada jedna osoba – jeden głos może zniechęcać potencjalnych członków, którzy posiadają duży kapitał i w związku z tym oczekują odpowiednio większej wagi ich głosu. Udziały w spółdzielni nie są zbywalne i nie mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie, w związku z tym pojawia się zagrożenie, jakim jest wystąpienie grupy członków, np. w związku z przejściem na emeryturę. Może to zagrażać stabilności całej działalności.
Każda spółdzielnia powinna funkcjonować w oparciu o status, który jest dokumentem określającym podstawowe cele i zasady funkcjonowania. Jest niezbędny do zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym. Musi być opatrzony podpisami wszystkich członków spółdzielni i powinien odzwierciedlać demokratyczny sposób jej funkcjonowania. Zazwyczaj taka forma działalności potrzebuje dwóch organów. Jednym z nich jest zarząd, który podejmuje decyzje i kieruje bieżącymi pracami oraz reprezentuje spółdzielnie. Drugim organem jest walne zgromadzenie, które decyduje o głównych kierunkach rozwoju, rozpatruje sprawozdania finansowe, podejmuje uchwały w sprawach ważnych dla funkcjonowania spółdzielni, np. w sprawie zbycia nieruchomości lub wyodrębnienia jednostki organizacyjnej.
Na podstawie: www.krsekspert.pl
