spadek bezrobocia

spadek%20bezrobociaNajważniejsza stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 2,5 proc. Polacy mają nadzieje, że Rada Polityki Pieniężnej obniży koszt pieniądza we wrześniu. Obiecujące prognozy zmian stóp procentowych pojawiły się w maju 2014 r. Elżbieta Chojna-Duch (Rada Polityki Pieniężnej) informuje, że wniosek o zmianę kosztu pieniądza może pojawić się już teraz, ale nie ma on żadnych szans na poparcie. Jakub Borowski (Credit Agricole Polska) uważa, że stopy zostaną obniżone dopiero za pół roku o 0,25 proc.

Choć wynagrodzenia stale rosną, ceny konsumpcyjne są niższe niż rok temu. Rada Polityki Pieniężnej musi poważnie traktować odchylenia inflacji. Chodzi o to, aby poziom cen został sprowadzony do określonego celu (inflacja 1,5 – 3,5 proc).

Ernest Pytlarczyk (m-Bank) prognozuje, że cięcia stóp procentowych będą jeszcze większe tj. o 0,5 proc. Światowe trendy niższych stóp powinny zmusić do refleksji. Utrzymywanie wysokiego kosztu pieniądza nie ma najmniejszego sensu. Inwestorzy czekają na zdecydowane kroki RPP. Prognoza obniżki o 0,25 proc. nie spełniłaby oczekiwań.

Spora liczba ekonomistów uważa, że Rada Polityki Pieniężnej nie podejmie żadnych decyzji w tym roku. Obniżki nastąpiłyby po III kwartale 2015 r.

Dotychczasowe zmiany w wysokości stóp procentowych przyczyniły się do spadku rat. Oprocentowanie RRSO spadało przy kredytach gotówkowych. Jeszcze w sierpniu 2012 r. wynosiło 22,79 proc. przy pożyczce na 5 tys. zł.

Wioletta Pawińska (Bank Millennium) mówi, że spadek stóp procentowych wpływa na sumę maksymalnych odsetek, które są pobierane od kredytów.

Autor: Tomasz Kaczanowski

Poprzedni artykułCzy NFZ zrealizuje plany?
Następny artykułDostęp do ksiąg wieczystych przez internet otwarty