Fiskus naliczy wyższe odsetki od zaległości podatkowych

0
110
tax666

Fiskus chce ukarać firmy uchylające się od składania deklaracji bądź zaniżające podatki. Planuje więc przyjąć nowe przepisy, które mają zniwelować ten proceder. Jeśli niezapłacony podatek będzie odpowiednio wysoki Urząd Skarbowy będzie mógł naliczyć firmie nawet podwójne odsetki od zaległości.

Przewiduje się, że dzięki wyższym odsetkom państwo uzyska dodatkowo 1 mld zł rocznie. Odsetki mają też oddziaływać prewencyjnie i poprawić dyscyplinę podatkową Polaków, co może dodatkowo zapewnić wpływy w wysokości 200 mln w 2015 r., 600 mln w 2016 r. i 1 mld zł w 2017 r.

Takie działanie Skarbu Państwa jest częścią polityki obniżania nadmiernego deficytu budżetowego. Jeśli Polsce uda się osiągnąć wynik poniżej 3 proc. Komisja Europejska będzie mogła zakończyć dla naszego kraju procedurę nadmiernego deficytu. Jesteśmy już blisko tego wyniku, ale nadal konieczna jest poprawa dyscypliny podatkowej.

Ministerstwo Finansów przygotowało w tym celu projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Zawarta została tam klauzula obejścia prawa, dzięki której fiskus będzie mógł kwestionować działania podatnika, gdy uzna, że ma on na celu zapłatę niższego podatku albo jego uniknięcie, a nie osiągnięcie określonego efektu gospodarczego.

Na podstawie: wyborcza.biz, fot. mywriting.blog.com

Poprzedni artykułPolityka Nowej Szansy dla MŚP
Następny artykułKary dla ubezpieczycieli