Uruchomiona linia kredytowa w rachunku osobistym, karta kredytowa, kilka kredytów gotówkowych, kredyty ratalne… – to zobowiązania, które każdego miesiąca znacznie zmniejszają dochody wielu gospodarstw domowych. Zamiast płacić wiele rat, można wszystkie zamienić na jedną – najczęściej niższą.
Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej (BIK), już 16% Polaków w przedziale wiekowym 18-24 lata posiada na swoim koncie zobowiązania kredytowe. Zaciąganie kolejnych zobowiązań sprawia, że wysokość miesięcznych rat wzrasta i może niebezpiecznie zbliżyć się do kwoty przekraczającej możliwości domowego budżetu. W takiej sytuacji pomocny może okazać się kredyt skonsolidowany.
Kredyt konsolidacyjny, czyli co?
Kredyt konsolidacyjny to produkt, który umożliwia przejęcie przez bank wszystkich zobowiązań kredytowych zaciągniętych w różnych bankach w zamian za jedną, z reguły niższą, ratę. W praktyce, oznacza to wzięcie większego kredytu – kwoty pozwalającej spłacić dotychczasowe zobowiązania – i regulowanie jednego, nowego zobowiązania w comiesięcznych ratach.
Kredyt skonsolidowany a potencjalni kredytobiorcy
O kredyt konsolidacyjny może starać się każdy, kto posiada na swoim koncie co najmniej dwa zobowiązania kredytowe – wysokość zadłużenia nie odgrywa przy tym większej roli. Ważne jest jednak to, by kredytobiorca spełniał kryteria wskazane przez bank, m.in.:
– posiadał stałe źródło dochodów w takiej wysokości, by miał zdolność kredytową;
– był osobą pełnoletnią, wykazywał się dobrą historią kredytową w BIK;
Ponadto, w przypadku zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego na wysoką kwotę, wiele banków wymaga posiadania zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomość.
Konsolidacja zaciągana jest w 4 głównych przypadkach.
- By zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat
Przy wielu nakładających się na siebie zobowiązaniach kredytowych może dojść do sytuacji, w której łączna wartość rat przekracza miesięczny budżet. Konsolidacja pozwala obniżyć comiesięczny wydatek. Jest to możliwe dzięki rozłożeniu zadłużenia na dłuższy okres oraz niższemu oprocentowaniu.
- By wydłużyć okres spłaty zobowiązań
Często kredyty gotówkowe czy kredyty ratalne rozkładane są na okres kilkunastu miesięcy. Kredyt skonsolidowany może pozwolić przedłużyć czas na uregulowanie zadłużenia.
- By spłacać tylko jedno zobowiązanie w miesiącu
Posiadanie kilku kredytów z różnymi terminami spłaty może spowodować trudności z zapamiętaniem dat uregulowania należności. I w tym przypadku konsolidacja kredytów jest dobrym rozwiązaniem – zamienia wszystkie zobowiązania z różnym terminem spłaty na jedno z dogodną dla nas datą, dopasowaną np. do terminu wpływów z pracy.
- By uzyskać dodatkową gotówkę na dowolny cel
Skonsolidowany kredyt to dobra opcja dla osób, które chcą spłacić swoje zobowiązania zaciągnięte w kilku bankach, a jednocześnie uzyskać dodatkową gotówkę do wykorzystania w dowolny sposób.
Niektóre banki oferują także możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego wspólnie z małżonkiem czy osobą zamieszkującą pod tym samym adresem. Jeśli jednak kwota kredytu nie przekracza 40 tys. złotych, nie jest wymagane przystąpienie drugiej osoby jako współkredytobiorcy.