
Związek Banków Polskich przedstawił 19. edycję raportu NetB@nk obrazującego zainteresowanie usługami bankowości internetowej. W Polsce już ponad 27 mln osób korzysta z możliwości, jakie daje bankowość internetowa.
Coraz więcej prywatnych osób docenia możliwości, jakie niesie za sobą bankowość internetowa. W ciągu roku liczba osób, które mają umowy umożliwiające korzystanie z takich usług, wzrosła o prawie 4 mln, to jest o 16,77 proc. Ponad 1 mln osób aktywnie korzysta z możliwości, jakie daje taki typ bankowości.
Bankowość internetowa rozwija się nieprzerwanie od wielu lat, i co więcej – widać, że dynamika przyrostów utrzymuje się na wysokim poziomie. To bardzo pozytywny trend, ponieważ e-bankowość jest bezpieczna i oszczędza czas naszych klientów. (…) część bankowców upatruje w rozwoju innowacyjnych technologii i produktów duże szanse dla rozwoju sektora bankowego w przyszłości – powiedział podczas prezentacji raportu Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Pod koniec II kwartału 2015 roku liczba małych i średnich firm, które mają dostęp do e-bankowości wyniosła ponad 2,15 miliona podmiotów. To więcej o ponad 140 tys. użytkowników w porównaniu do II kwartału ubiegłego roku, ale mniej o 32 tys. niż było to w I kwartale 2015 roku.
Zaskakiwać mogą dane dotyczące spadku liczby kart płatniczych, którymi dysponują Polacy, w ciągu ostatnich trzech miesięcy ich rynek skurczył się o ponad 1 mln. Spada liczba zarówno kart debetowych o 1,92 proc. w ujęciu rocznym, jak i kredytowych o 4,02 proc. w ujęciu rocznym. Z czego wynikają takie zmiany? Paweł Widawski, Dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej uważa, że może wiązać się to ze zmianą regulacji odnoszących się do sektora kart, zwłaszcza z obniżką stawki interchange. Klienci decydują się na rezygnację z posiadania kilku kart płatniczych w portfelu, nie chcą bowiem ponosić kosztów ich wydania – argumentuje Widawski.
Zmianie ulegała liczba transakcji wykonywanych za pomocą systemu Elixir. Po II kwartale 2015 roku liczba transakcji zwiększyła się o ok. 1,7 proc., czyli o ponad 7 mln sztuk.
Powyższe dane pokazują, że bankowość internetowa cieszy się popularnością w naszym kraju. Dostrzegamy zalety, jakie niesie, ale jednocześnie musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, korzystając z nowych rozwiązań oferowanych przez banki.
Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz do komentowania w Strefie Eksperta http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta
Na podstawie: zbp.pl