Warszawa zwyciężyła w rankingu najbardziej przyjaznych miast dla młodych Polek i Polaków. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio Rzeszów i Katowice. Tworząc ranking brano pod uwagę m.in. edukację, ofertę kulturalną, mobilność  a także otwartość na nowych mieszkańców.

Ranking Europolis „Miasta obywatelskie” Fundacji im. Roberta Schumana  przygotowała Polityka Insight. Wyniki zaprezentowano podczas dzisiejszej konferencji w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Klasyfikacja obejmowała 66 polskich miast na prawach powiatu.

Tworząc ranking brano pod uwagę takie mierniki jak: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, a także zdrowie i opieka.

Zestawienie powstało w oparciu o dane pochodzące z urzędów miast, Głównego Urzędu Statystycznego, a także poszczególnych resortów.

Na czele rankingu znalazła się Warszawa, zdobywając 55,04 punktów. Drugie miejsca zajął Rzeszów (51,77 punktów), a trzecie Katowice (49,10 punktów). Na dalszych miejscach znalazły się Gdańsk, Kraków, Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź.

Za co doceniono stolicę?

Co ciekawe stolica zwyciężyła tylko w kategorii gospodarka lokalna, gdzie brano pod uwagę wysokość przeciętnej pensji, nakłady inwestycyjne w lokalnych przedsiębiorstwach, czy chłonność lokalnego rynku pracy.

Warszawa jest wiceliderem w kategorii mobilność (analizowano tu m.in. dostępność i przepustowość transportu publicznego i rowerowego) i otwartość (tu brano pod uwagę m.in. wiek radnych wybranych w ubiegłorocznych wyborach samorządowych czy atrakcyjność lokalnego rynku pracy dla obcokrajowców). Stolica zajęła również najniższe miejsce na podium w kategorii kultura i rozrywka (analizowano m.in. dostępność muzeów i kin, a także liczbę klubów sportowych).

Z kolei w kategorii zdrowie i opieka (brano pod uwagę m.in. dostępność specjalistycznej opieki medycznej a także dostępność oddziałów położniczych) i infrastruktura (analizowano m.in. dostępność i jakość mieszkań, ale też dbałość miasta o czyste powietrze) Warszawa znalazła się poza pierwszą trójką.

Drugi w rankingu Rzeszów zwyciężył w kategorii edukacja i mobilność. Z kolei Katowice zajęły mogą się poszczycić wygraną w kategorii zdrowie i opieka.

To już piąty ranking miast Europolis dotyczący różnych obszarów funkcjonowania miast. W ubiegłym roku poddano analizie partycypację obywatelską w miastach. Wcześniej analizowano bezpieczeństwo miast (2017), miasta zrównoważone (2016) i miasta uczące się (2015).

Poprzedni artykułWzrost poziomu mórz zagraża 3 razy większej liczbie ludności niż sądzona: interaktywna mapa pokazuje zagrożenia
Następny artykułZnamy skład rządu. Są niespodzianki!