

Nowa władza chce zrealizować dobrą zmianę, polegającą m.in. na odcięciu się od niechlubnej przeszłości (dziedzictwa PRL-u). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad ustawą obniżającą świadczenia dla dawnych funkcjonariuszy SB.
Pieniądze straci 25 tys. pracowników Służby Bezpieczeństwa. Ustawa powinna być gotowa w ciągu dwóch miesięcy – podkreśla Jarosław Zieliński (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji). Niektóre emerytury funkcjonariuszy SB sięgają nawet 20 tys. zł.
Przeciętne świadczenia wynoszą 4-6 tys. zł na miesiąc. Roczny koszt utrzymania esbeków to ok. 9 mld PLN. Świadczenia ofiar PRL są nawet kilkunastokrotnie mniejsze, co tylko potwierdza ogromną patologię charakterystyczną dla III RP.
IV RP to państwo budowane na zasadach: sprawiedliwości społecznej, godności człowieka, równości wobec prawa. Każdy obywatel powinien być traktowany podmiotowo (zarówno przedsiębiorczy biznesmen, jak i emeryt). Można śmiało powiedzieć, że ofiary komunistycznego systemu nadal są obywatelami drugiej kategorii.
Zrównanie emerytur esbeckich do średniej krajowej nie powinno budzić sprzeciwu. Jednak wiele środowisk (skupionych wokół Komitetu Obrony Demokracji) broni starych układów i establishmentu III RP.
Żaden rząd nie miał odwagi wprowadzić realnych zmian anty-PRL-owskich, sprzeciwiających się założeniom Okrągłego Stołu.
Na temat nowej ustawy dezubekizacyjnej wypowiada się Krzysztof Lipiec ze Zjednoczonej Prawicy: „Ta ustawa będzie stanowiła dziejową sprawiedliwość i mam nadzieję, że szybko wejdzie w życie”.
Masz pytania lub chcesz wyrazić swoje opinie dotyczące dotacji, gospodarki, czy warunków prowadzenia działalności gospodarczej? Zapraszamy do odwiedzenia STREFY EKSPERTA.
Autor: Tomasz Kaczanowski
