Terminale płatnicze wchodzą do urzędów skarbowych

0
116
karta-platnicza

karta platniczaUrzędy skarbowe wychodzą do klientów i wprowadzają nowe rozwiązania, zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Już niebawem w urzędach będzie można zapłacić kartą, pojawi się ok. 400 terminali płatniczych. Wszystko po to, żeby regulowanie zobowiązań było łatwiejsze.

Wyposażenie urzędów skarbowych w terminale płatnicze to krok w stronę petentów, którzy nie zawsze mają przy sobie wystarczająco dużo gotówki i nie mogą uregulować wszystkich należności. Wprowadzenie płatności kartą to duże uproszczenie, ale na początek będzie dotyczyło tylko kary grzywny nałożonej mandatem karnym. Regulowanie w ten sposób zobowiązań z tytułu CIT, VAT oraz PIT będzie wymagało zmiany w Ordynacji podatkowej, która zostanie uzupełniona m.in. o możliwość płacenia podatku przez osoby trzecie.

Płatność kartą to praktyczne rozwiązanie, ale obciążone kosztami w postaci prowizji. Chociaż podatnicy zgodnie twierdzą, że opłatę powinny regulować organy podatkowe, na razie to oni będą nią obciążeni. Koszty z tego tytułu są szacowane w przedziale od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Część organizacji płatniczych podjęło decyzję o preferencyjnych prowizjach od transakcji publicznoprawnych dokonywanych ich kartami. Również kwestia prowizji, jej wysokość oraz zadecydowanie, kto będzie ponosił koszty powinna zostać uregulowana w Ordynacji podatkowej.

Eksperci pochwalają zmiany planowane przez resort finansów. Stopniowe wprowadzanie płatności kartą będzie testem dla urzędników. Coraz częściej terminale płatnicze pojawiają się także w urzędach jednostek samorządu terytorialnego.

Na podstawie: polskieradio.pl

Poprzedni artykułRząd Ewy Kopacz
Następny artykułSpada zaufanie do doradców finansowych