Aż 70 proc. Polaków nie obawia się utraty pracy – wynika z badani IRIS Financial ConfidenceSurvey 2019. Ustępujemy pod tym względem w Europie jedynie Austriakom.
W ramach badania IRIS Financial ConfidenceSurvey 2019, którego polską część przeprowadziła agencja badawcza ARC Rynek i Opinia, zapytano respondentów o to, czy obawiają się utraty pracy przez siebie lub kogoś ze swoich bliskich.
Okazuje się, że aż 70 proc. respondentów zadeklarowało, że nie obawia się utraty zatrudnienia. Tym samym znaleźliśmy się w trójce najbardziej optymistycznych europejskich narodów. Ustępujemy jedynie Austriakom wśród których utraty pracy nie obawia się aż 80 proc. badanych. Identyczny odsetek wskazań co w Polsce, odnotowano wśród Rumunów. Po drugiej stronie są Francuzi, wśród których obaw co do zatrudnienia nie ma jedynie 47 proc. respondentów. Niewiele lepiej sytuacja wygląda we Włoszech i w Grecji (odpowiednio 49 i 52 proc.).
Tworzenie miejsc pracy priorytetem?
Z badania wynika, że nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że tworzenie nowych miejsc pracy to priorytetowe zadanie dla rządzących, ważniejsze niż ochrona środowiska i tak samo ważne jak ograniczanie biedy i ubóstwa. Co ciekawe, w niemal wszystkich badanych krajach (poza Grecją) ten odsetek był wyższy (w Rumunii wyniósł aż 73 proc.).
Z naszych badań wynika, że nastroje społeczne wśród Polaków – zwłaszcza w kontekście sytuacji finansowej są pozytywne, dużo bardziej pozytywne niż w większości krajów europejskich. Dotyczy to również rynku pracy, na którym to kandydaci, nie tylko dobrze wykształceni, dyktują warunki. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich branż i wszystkich stanowisk, jednak doniesienia dotyczące bardzo niskiego poziomu bezrobocia dają Polakom poczucie, że na pewno jakąś pracę znajdą. – komentuje Karolina Knyziak, Project Manager w ARC Rynek i Opinia.
Badanie 2019 IRIS Financial ConfidenceSurvey zostało zrealizowane w 22 krajach na próbie blisko 12 tysięcy respondentów. Za realizację badania w poszczególnych krajach odpowiadały niezależne agencje badawcze, zrzeszone w międzynarodowej sieci IRIS – w Polsce badanie przeprowadziła agencja ARC Rynek i Opinia na próbie N=509 respondentów. W badaniu zastosowano metodologię CAWI (ankiety online). Termin realizacji badania – maj-czerwiec 2019. Wspólny raport powstał we wrześniu 2019 roku.