Jeszcze do 30 stycznia można składać wnioski o przyznanie dofinansowania z Funduszu Promocji Twórczości. Pozyskane środki można przekazać na pokrycie całości lub części kosztów wydawania utworów o szczególnym znaczeniu dla kultury i nauki polskiej oraz wydań dla niewidomych. Beneficjenci na zrealizowanie zadań mają czas do 31 października roku, w którym dofinansowanie zostało przyznane.
O wsparcie finansowe mogą starać się jednostki, które w terminie prześlą pocztą lub złożą osobiście w kancelarii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie są: organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, a także podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Aplikować mogą także instytucje, dla których organizatorem są Jednostki Samorządu Terytorialnego, jak i publiczne i niepubliczne szkoły oraz uczelnie artystyczne. Wykluczone są podmioty, które w ciągu ostatnich dwóch lat takie wsparcie otrzymały lub zostały wezwane do zwrotu środków z powodu niewłaściwego użytkowania. Należy pamiętać, że dofinansowanie jest udzielane w konkretnych dziedzinach, takich jak: architektura i urbanistyka, fotografia, kartografia, literatura, muzyka i taniec, opieka nad zabytkami, sztuki plastyczne, a także teatr i film, wzory przemysłowe, jak również upowszechnienie kultury, np. ludowej.
We wniosku umieszczamy podstawowe informacje, jak dane o Wnioskodawcy oraz opis jego dotychczasowej działalności. Należy opisać planowane zadanie, czyli tytuł publikacji oraz jej charakter, napisać kilka słów o autorze, a także zamieścić minimum dwie recenzje. Ponadto aplikujący o wsparcie musi poinformować o planowanym nakładzie, formacie oraz formie dystrybucji, jak i przybliżonej cenie. Wnioskodawca musi także oszacować wydatki, uwzględniając honoraria autorskie, koszty redakcyjne, a także koszty druku i papieru, zaznaczając jaką część środków otrzymanych w ramach dotacji z MKiDN będzie chciał przeznaczyć na realizację poszczególnych zadań.
Fundusz Promocji Twórczości to fundusz celowy, z którego środki są przeznaczane na realizację zadań, wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tj. dotacje do wydań, stypendia i zapomogi. Jedynym źródłem przychodu FPT są wpłaty wnoszone przez producentów oraz wydawców utworów literackich, muzycznych, plastycznych jak i fotograficznych oraz kartograficznych.
Szczegółowe informacje oraz wszystkie potrzebne formularze znajdują się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na podstawie: mkidn.gov.pl