Prędzej czy później Wielka Brytania zapewne opuści szeregi Unii Europejskiej. Z powodu brexitu mocno ucierpi unijna gospodarka. Spadnie PKB, a Unia stanie się mniej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Negatywnych konsekwencji – również dla Polski – będzie jednak więcej.

„Oceniam […], że bez Wielkiej Brytanii trudniejsze będzie przeprowadzanie liberalnych, wolnorynkowych reform gospodarczych w Unii Europejskiej, które są w interesie Polski. Polska ma wydajną gospodarkę. Polska chce konkurować, i to już nie tylko ceną, ale także jakością, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi. Chciałbym, abyśmy mieli do czynienia z sytuacją, w której te reformy będą dalej pogłębiane, a nie z sytuacją, w której prezydent Macron ściga polskich kierowców ciężarówek” – mówi Michał Krupiński, prezes Banku Pekao.

Na brexicie może też stracić branża bankowa. Należy zauważyć, że w Wielkiej Brytanii sektor bankowy jest zaawansowany. Jest tam dużo neobanków, od których tradycyjne banki mogą się różnych rzeczy uczyć. Dotyczy to np. podejścia do otwartej bankowości czy API (interfejs programistyczny aplikacji). Pojawia się jednak obawa, czy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii wiedza ta w dalszym ciągu będzie tak samo dostępna.

źródło: infoWire.pl

Poprzedni artykułPolaków nie stać na nowe samochody
Następny artykułByła premier zagraża prezydentowi? [SONDAŻ]