Biometria w bankowości

0
231
biometria

biometriaJuż w najbliższej przyszłości biometria może odmienić nasze codzienne życie. Trzeba podkreślić, że innowacyjne rozwiązania pojawiły się najpierw w małych i nowoczesnych placówkach. Krajowe banki spółdzielcze uruchomiły 200 biometrycznych bankomatów.

Nowe technologie wprowadzają również podmioty komercyjne z zagranicznym kapitałem. Czy zatem różne hasła i kody PIN przejdą niebawem do historii? Przedstawiciele bankowości zapewniają, że wyższy będzie poziom bezpieczeństwa. Kolejna zaleta to szybka i sprawna obsługa klientów.

Kilkanaście lat temu biometrie uznawano za science-fiction. Odczyty układu naczyń krwionośnych zyskały jednak na popularności w Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie od dziś wiemy, że Japończycy słyną z wprowadzania nowych technologii. Są oni doskonałymi informatykami, fizykami, inżynierami etc.

W podnoszeniu jakości autoryzacji mają swój udział również Polacy. Doskonałym przykładem na poparcie owej tezy jest działalność Lesława Wojtasa. Jego bank zainicjował m-banking w naszym kraju. Następnie pojawiły się pierwsze w Europie bankomaty biometryczne.

Można by zapytać: dlaczego rząd PO-PSL wygasza bankowość lokalną (opartą na polskim kapitale), skoro to jej przedstawiciele wprowadzają nowoczesne rozwiązania? Klientami banków spółdzielczych są zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw. Współpraca na linii banki spółdzielcze-sektor MŚP jest niezwykle istotna dla wzrostu konkurencyjności naszej gospodarki.

Należy zwrócić uwagę na prostotę usług biometrycznych. Palce są prześwietlane światłem w podczerwieni, co nie wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Każdy człowiek ma wyjątkową sieć naczyń krwionośnych. Wzór biometryczny pozwala utworzyć zaszyfrowanych kod (nowy bezpieczny PIN).

Eksperci podkreślają, że biometria jest bardzo dobrym sposobem walki z cyberprzestępczością. To postęp w identyfikacji, a także w ochronie ważnych danych. Na nowoczesne pomysły otworzyły się już takie banki jak bank BPH oraz Getin Bank.

Trudno uwierzyć w fakt, że komercyjny sektor bankowy wyraźnie przegrywa z małą, krajową bankowością, gdy weźmiemy pod uwagę innowacje takie jak biometria.

Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz do komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Autor: Tomasz Kaczanowski

Poprzedni artykułZmiany w formularzu ZUS DRA
Następny artykułNauki i biznes idą w TANGO