Znamy kandydata PO na premiera

Lider PO Grzegorz Schetyna jest kandydatem partii na nowego premiera. Dziś ugrupowanie przedstawiło wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło.

Schetyna jest kandydatem na premiera

Wniosek zaprezentowali wiceszef PO Tomasz Siemoniak i przewodniczący klubu partii Sławomir Neumann. Dokument zostanie formalnie złożony w przyszłym tygodniu po konsultacji z pozostałymi ugrupowaniami opozycyjnymi.

Platforma chce odwołania rządu w związku z zachowaniem premier Beaty Szydło podczas ubiegłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej w trakcie którego doszło do ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Szefowa polskiego rządu jako jedyna była przeciw przedłużeniu kadencji byłego premiera na tym stanowisku.

Mamy zdecydowanie najgorszy rząd po 1989 roku. Zakończenie prac tego rządu jest zgodne z polską racją stanu – mówił podczas dzisiejszej konferencji Siemoniak, dodając, że PO ma poważne podstawy, by uważać, że „to, co robi polski rząd, to początek wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej”.

Schetyna premierem za 2,5 roku

Szef klubu PO tłumaczył, że wniosek umożliwi merytoryczną debatę nad stanem Polski. Neumann przyznał, że ma świadomość, że lider Platformy nie zostanie teraz nowym premierem, ale jak podkreślił „będzie nim za 2,5 roku”.

Ten wniosek składamy dla debaty – podkreślił Neumann, dodając, że to właśnie Schetyna podczas sejmowej debaty zaprezentuje wniosek.

Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu odbywa się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od jego złożenia. To oznacza, że debata nad odwołaniem gabinetu Beaty Szydło odbędzie się na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu.

Zgodnie z konstytucją, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów, czyli co najmniej 231. To oznacza, że wniosek PO nie ma szans na powodzenie, gdyż jego poparcie zadeklarowały jedynie Nowoczesna i PSL, które w sumie dysponują ponad 180 głosami. Z kolei PiS wraz z sojuszniczymi ugrupowaniami (Solidarna Polska i Polska Razem) ma 234 mandaty. Klub Kukiz’15 prawdopodobnie nie weźmie udziału w głosowaniu.

Grzegorz Schetyna od roku stoi na czele PO. Wcześniej pełnił m.in. stanowisko wicepremiera i szefa MSWiA (lata 2007-2009), marszałka Sejmu (2010-2011), a także szefa polskiej dyplomacji (2014-2015). Przez lata był sekretarzem generalnym Platformy, a po odejściu z MSWiA przez kilka miesięcy był szefem klubu ugrupowania.

 

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany