Znamy datę rozpoczęcia procedury Brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma 29 marca formalnie powiadomić Unię Europejską o wystąpieniu swego kraju ze Wspólnoty. W ten sposób rozpocznie się procedura Brexitu.

rozpocznie się procedura Brexitu

Przedstawiciel brytyjskiego rządu przy Unii Europejskiej Tim Barrow powiadomił dziś unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty. Brytyjska premier skorzysta w ten sposób z artykułu 50 traktatu lizbońskiego.

Uruchomienie artykułu 50 rozpocznie proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii, która potrwa mniej więcej dwa lata. Przedstawiciele Londynu i Brukseli w najbliższych tygodniach zaczną rozmowy o warunkach Brexitu. Rzecznik brytyjskiej premier powiedział, że rząd chce, aby rozmowy rozpoczęły się niezwłocznie.

Jest reakcja Tuska

Na zapowiedź brytyjskiego rządu zareagował już przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

W ciągu 48 godzin od uruchomienia artykułu 50 zaprezentuję projekt wytycznych dotyczących Brexitu dla 27 państw członkowskich – napisał Tusk na Twitterze.

Rozpoczęcie procedury Brexitu ma związek z ubiegłorocznym referendum, w którym 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który opuści UE.

 

Na podstawie: IAR

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany