Zmiany w formularzu ZUS DRA

kompW przyszłym roku wejdzie w życie nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Zmiana zapisana w projekcie rozporządzenia wydanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje dostosowanie formularza ZUS DRA do zmian w innych przepisach.

Nowe regulacje są wynikiem zmian, jakie wprowadzono w ustawie z lipca 2015 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustawach. Nowelizacja wprowadziła nowy typ wsparcia, a mianowicie świadczenie rodzicielskie. Będzie ono przysługiwało kobietom, które urodziły dzieci, a nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Jednocześnie to ostatnie świadczenie oraz świadczenie rodzicielskie mają wynosić co najmniej 1000 zł miesięcznie.

W związku ze zmianami w przepisach zmodyfikowano wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Oznacza to odblokowanie w bloku V pola 04, co pozwoli płatnikom wypłacającym zasiłki macierzyńskie i wyrównującym ich wysokości do kwoty świadczenia rodzicielskiego wykazać wysokość dopłaty z budżetu państwa. Ponadto wprowadzono nowy kod w kodach świadczeń, 329 będzie oznaczał ,,podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego’’. W deklaracji ZUS DRA poszerzono pola, dzięki czemu płatnicy będą mogli wykazać wysokie kwoty składek. Nie będzie już konieczności składania dodatkowych kompletów dokumentów do rozliczenia.

Zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2016 roku.

Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz do komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Na podstawie: ksiegowosc.infor.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany