Wotum nieufności wobec rządu. Kandydatem jednak Schetyna?

PO ma dziś przedstawić wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Lider partii Grzegorz Schetyna zasugerował w Polskim Radiu, że to on będzie kandydatem na premiera.

wotum nieufności wobec rządu
(Grzegorz Schetyna)

Schetyna zapowiedział w „Sygnałach dnia”, że w ciągu kilku godzin pojawi się uzasadnienie wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, a także nazwisko kandydata na premiera.

Były wicepremier podkreślił, że decyzja o złożeniu wniosku „wynika z tego, co zdarzyło się w Brukseli w zeszłym tygodniu, czyli tej kompromitacji i głosowaniu wszystkich krajów europejskich przeciwko polskiemu rządowi”.

Coś złego zdarzyło się i o tym chcemy debaty i chcemy przedstawić argumenty i głosować nad odwołaniem rządu – powiedział Schetyna.

Schetyna kandydatem?

Polityk nie chciał zdradzić, kto będzie kandydatem PO na premiera, ale przyznał, że najpoważniejszym nazwiskiem jest „nazwisko szefa partii, bo wniosek jest Platformy Obywatelskiej”. Wśród innych możliwych kandydatów wymieniano m.in. byłego premiera Jerzego Buzka, obecnie eurodeputowanego Platformy.

Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu odbywa się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od jego złożenia. To oznacza, że debata nad odwołaniem gabinetu Beaty Szydło odbędzie się na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu.

Wniosek PO może liczyć jedynie na poparcie Nowoczesnej i PSL, co oznacza, że szanse na jego powodzenie są znikome.

 

Na podstawie: Polskie Radio

 

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany