Waloryzacja świadczeń w 2016 roku

waluta-polskaWaloryzacja rent i emerytur w 2016 roku była głównym tematem posiedzenia Komisji Trójstronnej w piątek (24.06).

Podczas posiedzenia rząd przedstawił swoją propozycję waloryzacji, której wysokość wynika z przepisów ustawy. W przyszłym roku podwyżka wyniosłaby 20 proc. realnego przeciętnego wynagrodzenia. Na poziom waloryzacji wpływa utrzymująca się w naszej gospodarce deflacja. Oznacza to, że podwyżka wyniosłaby mniej niż 10 zł.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył na posiedzeniu, że rządowa propozycja ma otworzyć debatę o poziomie waloryzacji. (…) dyskusja na temat waloryzacji nie kończy się dzisiaj, ona się dzisiaj dopiero zaczyna – powiedział minister w trakcie spotkania z dziennikarzami. Podkreślił, że sam jest zwolennikiem waloryzacji kwotowo-procentowej, zapowiedział że będzie o tym rozmawiał z ministrem finansów. Ten typ waloryzacji zastosowano w tym roku. Dzięki temu emeryci, mimo panującej deflacji, uniknęli bardzo niskiej, wręcz symbolicznej, podwyżki świadczeń. Waloryzacja w tym roku wyniosła nie mniej niż 36 zł.

W czasie posiedzenia Komisji Trójstronnej poruszono kwestię podwyżek w budżetówce. Wzrost płac nastąpi tylko w sytuacji zwiększenia wydajności pracy i zmniejszenia stanu zatrudnienia.

 

Zapraszamy do rejestracji na naszym portalu oraz do komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Na podstawie: polskieradio.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany