To już pewne. 8 czerwca wybory w Wielkiej Brytanii

Brytyjska Izba Gmin przegłosowała wniosek premier Theresy May w sprawie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Głosowanie odbędzie się 8 czerwca.

rozpocznie się procedura Brexitu

Za przeprowadzeniem wcześniejszych wyborów opowiedziało się aż 522 deputowanych, jedynie 13 było przeciw.

Konieczność przeprowadzenia przedterminowych wyborów ogłosiła wczoraj premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Kraj jest zjednoczony, ale parlament nie. Potrzebujemy wyborów, potrzebujemy ich teraz – mówiła May, nie kryjąc, że na tę decyzję wpływ miały kwestie związane z Brexitem.

Jeśli nie rozpiszemy wyborów dziś, gry polityczne opozycji będą trwać, a podział w Westminsterze wpłynie negatywnie na nasze szanse, by uczynić z Brexitu sukces – tłumaczyła brytyjska premier.

Nowe wybory odbędą się zatem zaledwie dwa lata po ostatnim głosowaniu. W przeprowadzonych w maju 2015 roku wyborach wygrała Partia Konserwatywna dowodzona wówczas przez Davida Camerona, która uzyskała blisko 37 proc. poparcie. Z aktualnych sondaży wnika, że Torysi mają szansę znacząco zwiększyć stan posiadania, gdyż chęć głosowania na obecnie rządzących deklaruje aż 44 proc. Brytyjczyków. Z kolei opozycyjna Partia Pracy notuje jedynie 23 proc. poparcie, co oznacza utratę ponad 20 pp. do lidera sondaży.

Rozwiązanie parlamentu obecnej kadencji nastąpi w nocy z 2 na 3 maja.

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany