Szczecin polskim „smart city”

Idea „smart city” od lat znana i wprowadzana jest w różnych zakątkach globu. Doskonale wpisują się w nią Hong Kong czy Kopenhaga, których funkcjonowanie planowane jest z myślą o przyszłości.  Teraz do zaszczytnego grona dołączył polski Szczecin.

Szczecin

Miasta oszczędzają, a korzysta na tym i natura, i mieszkańcy. Lokalne władze przychylnym okiem patrzą na zmiany, bo oznaczają one mniejsze wydatki na utrzymanie infrastruktury, a także zapewniają bezpieczeństwo. Dodatkowo, ludność może cieszyć się zdrowszym powietrzem, o które coraz trudniej w zatłoczonych miastach. Rozwiązanie zwane „smart city” polega na myśleniu wprzód.

Przyszłość inteligentnych miast opiera się na trzech istotnych kwestiach. Po pierwsze, wdrożony zostaje system oświetlenia LED, następnie zaawansowane systemy sterowania tego typu oświetleniem. Na końcu wprowadzona zostaje zintegrowana platforma zarządzania miastem. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem najnowszych technologii, mających ułatwić codzienne funkcjonowanie. Dzięki umiejętnemu połączeniu wszystkich elementów, za 10 lat możemy mieszkać w o wiele bezpieczniejszych i czystszych miastach, stosujących na przykład energooszczędne światła wysokiej jakości. To z pewnością wpłynie na komfort życia. Zwiększy się wydajność miast, ale też produktywność ludzi w nich mieszkających.

W Szczecinie jak w Londynie

Takich właśnie efektów oczekują władze Szczecina, który niedawno dołączył do grona „smart cities”. Wraz z Philips Lightning, w mieście wymieniono prawie 5 tys. lamp na wydajne oświetlenie LED. Zabieg ten pozwoli zaoszczędzić 1,5 mln złotych w skali roku oraz redukcję emisji CO2 o 2,7 tys. ton. Każda lampa posiada możliwość kontrolowania kąta jej nachylenia, co wpływa na bezpieczeństwo pieszych i poruszających się wszelkiego rodzaju pojazdami. Dzięki specjalnym oprawom, trzy razy lepiej w porównaniu do poprzednich lamp, oddają barwy obserwowanego krajobrazu. Oprócz tego, stworzone zostały inteligentne przejścia dla pieszych, również wyposażone w oświetlenie LED, które współpracuje z czujnikami zwiększającymi natężenie światła, gdy w pobliżu pojawiają się piesi. Kierowcy mają szansę dostrzeżenia markerów z daleka i zachowania szczególnej ostrożności.

W ideę „smart city” wpisują się również inne rozwiązania technologiczne, które wychodzą naprzeciw problemom, jakie mogą pojawić się w najbliższej przyszłości. Już dziś obserwuje się znaczne zagęszczenie przestrzeni miast. Coraz więcej mieszkańców, budynków. Receptą na dzisiejsze dylematy ma być stworzenie miejsc publicznych pod ziemią, gdzie dzięki specjalnym lampom LED będzie można imitować światło dzienne. Jeżeli możliwe stałoby się przetwarzanie danych pozycyjnych, kawę serwować mogłyby nam drony. Innym rozwiązaniem są inteligentne wieżowce, które mogą dopasowywać się do naszych potrzeb. Takie interaktywne przestrzenie publiczne powinny być skoordynowane z istniejącą już infrastrukturą – tzn. drogami i pozostałymi budynkami, biorąc jednak pod uwagę wzrost jakości modernizowanego miejsca. Najłatwiej zrobić to właśnie poprzez zastosowanie innowacji. Przykładem mogą być interaktywne ulice, w projektowaniu których wykorzystać można światła i efekty dźwiękowe, tworzące realistyczne doświadczenia zachodzących zdarzeń. Kombinacja barw, głosów, roślin, wpływa na zmysły mieszkańców i turystów. Ma za zadanie sprawiać wrażenie przebywania w przyjemnej przestrzeni. Taka rewitalizacja prowadzi bezpośrednio do podwyższenia poziomu usług i uatrakcyjnienia otoczenia.

Philips Lightning zajmuje się właśnie tworzeniem podstaw do zbudowania przyszłości miast w duchu „smart city”. Systemy oświetlenia LED czy aplikacje nimi zarządzające zostały już sprawdzone w praktyce. Stosuje się je w wielu projektach, które uważane są za udane. Z zaproponowanych rozwiązań mogą już korzystać mieszkańcy takich ośrodków miejskich, jak Los Angeles, Londyn czy Dżakarta. W Polsce ich elementy odnaleźć można w Szczecinie i Białowieży. Interaktywna przestrzeń publiczna, buduje przyjazne dla mieszkańców miejsca i aktywuje lokalny biznes. Inteligentna infrastruktura gwarantuje także inne udogodnienia. Dzięki rozmieszczeniu czujników, które na bieżąco zbierają i przetwarzają dane, jesteśmy w stanie śledzić natężenie ruchu, jakość powietrza, czy znaleźć miejsce parkingowe. Stąd już tylko krok do wprowadzenia na ulice bezpiecznych pojazdów autonomicznych, mogących dzięki latarniom ulicznym odpowiadać realnym zagrożeniom.

Jeśli chodzi o rozwój polskich miast, prezydent Szczecina, Piotr Krzysztek z dumą wymienia cele, jakie udało się osiągnąć w zarządzanym przez niego ośrodku miejskim. Szczecin jest w skali kraju przodownikiem w zastosowaniu technologii „smart”. Mężczyzna nie wyklucza wprowadzania dalszych zmian we współpracy z zachodnimi krajami.”Duży nacisk kładziemy na tworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców. Ekologiczna komunikacja miejska, połączona z systemami informatycznymi jest także rozwiązaniem w dziedzinie ekologii”, podkreślił. 30 marca w Szczecinie rozpoczną się Dni Skandynawskie pod hasłem „Przestrzeń wspólnej energii”, Będą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i nawiązania współpracy biznesowej.

Autor: Ada Rymaszewska

fot. kadr z YouTube

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany