Światowi giganci zainwestują w polskie start-upy!

Witelo Fund, to fundusz powołany przez NCBR, agencję wykonawczą resortu nauki oraz grupę PZU. Witelo Fund pozyskał do współpracy trzy fundusze venture capital. Zagraniczni inwestorzy będą angażować środki finansowe w najbardziej innowacyjne i rokujące start-upy w Polsce.

Jak zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin „budujemy polski ekosystem VC”.

– To przełomowy moment w funkcjonowaniu Witelo Fund. Przyciągnął on najlepszych globalnych inwestorów, co umożliwi budowę w Polsce ekosystemu venture capital, z którego skorzystają zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z całego świata. Dla Polski jest to olbrzymia szansa nie tylko na promocję krajowego biznesu, ale także na ściągnięcie nad Wisłę innowacyjnego know-how – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Światowi giganci tacy jak Atomico, DN Capital i Evolution Equity Partners biorą udział w tym projekcie. Atomico, założony ponad 10 lat temu przez Niklasa Zennströma, twórcę Skype oraz Kazaa jest sygnatariuszem umowy a zarazem jednym z najlepszych europejskich funduszy, posiada wyspecjalizowany  zespół inwestycyjny zapewniający wsparcie start-upom.

Drugi z globalnych inwestorów to DN Capital zarządza środkami o wartości ponad 370 mln euro w czterech funduszach. Dzięki nim zaistniały na całym świecie firmy, takie jak Shazam. DN Capital już zobowiązał się do dokonania co najmniej jednej inwestycji w Polsce.

Następny fundusz to  Evolution Equity Partners. Założony przez topowy management firmy antywirusowej AVG. EEP jest skoncentrowany na perspektywicznym sektorze ceber-bezpieczeństwa.

Wierzymy, że sektor cyber-bezpieczeństwa odegra znakomitą rolę w najbliższej przyszłości i PZU oraz NCBR chce być tego częścią. Inwestycja w Evolution pozwoli wykorzystać polskie zasoby: doskonałą kadrę inżynierską z doświadczeniem w międzynarodowych i polskich korporacjach – mówi Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Polska – światowe centrum kompetencji?

Evolution Equity Partners obok istniejących już w Szwajcarii i Nowym Jorku przedstawicielstw zobowiązał się do otwarcia w Polsce swojego biura. To doskonała wiadomość dla  sektora cyber-bezpieczeństwa w Polsce  które ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów kompetencji na świecie. Nowe biuro zostanie otwarte we współpracy z PZU.

Witelo Fund wystartował we wrześniu ubiegłego roku jako inicjatywa NCBR, PZU, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Ministerstwa Rozwoju.

 

W najbliższych lat fundusz zamierza zainwestować w fundusze VC co najmniej pół miliarda złotych.

 

Autor: Grzegorz Wołkowicz

 

  Na podstawie NCBR

 

 

 

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany