Sondaż zaufania – duży skok Schetyny!

Prezydent Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków. Zmiany nastąpiły za to na dalszych miejscach zestawienia IBRiS. Tuż za prezydentem znalazł się bowiem Grzegorz Schetyna, który wyprzedził m.in. premier Beatę Szydło.

Schetyna drugi w rankingu zaufania do polityków
(Grzegorz Schetyna)

Kwietniowy ranking zaufania przeprowadzony przez pracownię IBRiS dla Onetu przynosi niespodzianki. Liderem pozostaje prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 34,6 proc. Polaków, ale tuż za prezydentem znalazł się natomiast Grzegorz Schetyna z zaufaniem na poziomie 32 proc.

Lidera PO wyprzedzali dotychczas w podobnych rankingach pozostali liderzy partii opozycyjnych. W najnowszym sondażu to Schetyna pozostawił w tyle zarówno najważniejszych polityków formacji rządzącej, jak i opozycji.

Trzeciemu w sondażu Pawłowi Kukizowi ufa 30 proc. respondentów. Tuż za podium znalazł się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z zaufaniem na poziomie 28,6 proc. Dopiero piąte miejsce w rankingu zajęła premier Beata Szydło, która przez wiele miesięcy była wiceliderem zestawienia. Zaufanie do szefowej rządu deklaruje 27,5 proc. ankietowanych. Niewiele mniej bo 27,3 proc. badanych ufa wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

80 proc. nie ufa Macierewiczowi

Na dalszych miejscach znaleźli się rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (25,7 proc.), która nieznacznie wyprzedziła lidera ugrupowania Ryszarda Petru (24,8 proc.). Ostatnie miejsce w badaniu zajął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu ufa 23 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono 12 i 13 kwietnia, czyli w apogeum zamieszania wokół zatrudnienia byłego rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Wydarzenie te pogorszyły i tak fatalne notowania jego promotora. Nieufność do Antoniego Macierewicza deklaruje w badaniu IBRiS aż 80 proc. Polaków, z czego ponad 70 proc. twierdzi, że „zdecydowanie” nie ufa ministrowi obrony.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1100 Polaków.

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany