Sondaż po wotum nieufności. PiS odrabia straty

PiS znów ze sporą przewagą nad PO, fatalny rezultat Nowoczesnej i powrót SLD do Sejmu – tak w skrócie można streścić wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla Radia Zet i dziennika „Fakt”.

PiS znów ze sporą przewagą nad PO

Sondaż przeprowadzono już po debacie nad konstruktywnym wotum nieufności i obchodach siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Liderem sondażu jest Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 32,7 proc. badanych. Partia rządząca zanotowała wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem.

Nieudana próba zmiany rządu przełożyła się na spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny popiera teraz 25,7 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 3,5 pp. w porównaniu z ostatnim sondażem.

PSL lepsze od Nowoczesnej

Pozostałe partie uzyskały dużo niższe poparcie. Kukiz’15 popiera 8 proc. respondentów, zaś PSL 7 proc. Tym samym ludowcy po raz pierwszy od dłuższego czasu wyprzedzili Nowoczesną Ryszarda Petru, którą w badaniu IBRiS popiera tylko 6,3 proc. ankietowanych.

Niespełna 6 proc. poparcie zanotował SLD, co oznacza, że po kilkuletniej nieobecności wróciłby do Sejmu. Tuż pod progiem wyborczym znalazła się inna lewicowa formacja, czyli Partia Razem, którą popiera 4,5 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono 11 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1100 dorosłych Polaków.

 

Na podstawie: Radio Zet

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany