Ruch na azjatyckich giełdach

gieldaGiełda w Japonii rośnie po utrzymaniu dotychczasowej polityki monetarnej. Zmiany natomiast w Chinach, po tym jak częściowo zniesiono regulacje, które uniemożliwiały pełne zaangażowanie Chin kontynentalnych na rynku kapitałowym Hong Kongu.

Bank Japonii utrzymał swoją politykę, pozostając przy stymulowaniu monetarnym na poziomie 80 bln jenów, tym samym nie wprowadzono zmian do polityki monetarnej. Bank nadal będzie prowadził skup obligacji rządowych i papierów korporacyjnych. Co prawda, podczas posiedzenia Rady ds. Polityki Pieniężnej, pojawił się pomysł zmniejszenia skali programu skupu aktywów do 45 bln jenów, ale nie zyskał poparcia. Kontynuowanie dotychczasowej polityki zostało dobrze przyjęte przez giełdę. Nikkei, indeks akcji spółek notowanych na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i jeden z najważniejszych indeksów giełdowych w Azji, notuje zwyżki, osiągając poziom najwyższy od 15 lat. Hossa na japońskiej giełdzie trwa, od kiedy premierem kraju został Shinzo Abe, w tym czasie główny indeks wzrósł o 128 proc. Od początku tego roku urósł już o 13,5 proc.

Ruch także w Chinach, w górę wzbił się indeks Hang Seng Chinese Enterprises po ogłoszeniu zmian w regulacjach, zyskał ponad 7,5 proc. Warto zauważyć, że w Chinach ¼ nowych inwestorów stanowią osoby z podstawowym wykształceniem, coraz częściej kupują akcje na kredyt, a ich zadłużenie wynosi ponad 200 mln juanów, czyli 32,2 mld dolarów. Grupa inwestorów to już 4 mln osób, w ostatnim tygodniu marca założono 1,7 mln rachunków maklerskich, to o 49 proc. więcej niż w tygodniu poprzednim.

Na podstawie: bankier.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany