Rewolucja w sektorze usług płatniczych?

karta-platniczaParlament Europejski poparł przepisy umożliwiające operatorom, niezależnym od banków, oferowanie usług płatniczych, które są realizowane przez karty kredytowe. Oznacz to, że posiadacze internetowych kont bankowych będą mogli używać programów, aplikacji oraz urządzeń płatniczych dostarczanych przez autoryzowanych dostawców do regulowania płatności ze swojego rachunku.

Takie działania mają obniżyć koszty transakcji oraz dać szansę innowacyjnym firmom na wprowadzanie nowych mobilnych sposobów regulowania rachunków. Szacuje się, że koszt rynku płatniczego w UE to ok. 130 mld euro rocznie, czyli ok. 1 proc. PKB Unii.

Regulacje nie znalazły uznania w oczach banków. Dla nich może to oznaczać utratę części zysków z obsługi transakcji. Ponadto wskazują na zagrożenie, jakim może być wyciek danych lub oszustwa, których mogą się dopuszczać przedsiębiorcy uzyskujący dostęp do rachunków swoich klientów. Banki obawiają się, że doprowadzi to do spadku zaufania dla instytucji finansowych.

Bankowców mają uspokoić zabezpieczenia minimalizujące ryzyko nadużycia. Dostawcy usług płatniczych będą zobowiązani do zapewnienia bezpiecznej identyfikacji użytkownika, a także bezpiecznych kanałów przekazywania danych bankowych. Z drugiej strony banki będą mogły zablokować dostęp do konta klienta tylko w przypadku obiektywnych i uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa transakcji, o której muszą zostać powiadomione organy nadzorujące.

Nowe regulacje wejdą w życie, jeśli zaakceptują je państw UE.

Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Na podstawie: pap.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany