Rejestracja spółek przez internet

Rejestracja spółki jawnej oraz spółki komandytowej przez internet staje się faktem. Przewiduje to nowela Kodeksu spółek handlowych uchwalona pod koniec listopada i podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego tuż przed świętami. Obecnie za pośrednictwem internetu można zarejestrować wyłącznie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, zaś jawna i komandytowa wymagają zawarcia umowy na piśmie (w przypadku jawnej) oraz w formie aktu notarialnego (w przypadku komandytowej).

Zmiany będą dotyczyły również spółek z o.o. Pomimo że w chwili obecnej istnieje już możliwość dokonania ich rejestracji przez internet, każda zmiana w umowie wymaga aktu notarialnego. Po wejściu w życie nowych regulacji, wspomnianych zmian, takich jak np. zmiana wspólnika, czy kapitału spółki będzie można dokonać przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego.

Ponadto, obniżeniu ulegną opłaty sądowe od wniosków o wpis do rejestru spółek. Aby zachęcić do wykorzystywania wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, postanowiono zmniejszyć opłaty od wniosku o wpis dotyczący spółki zawiązanej przy użyciu tego narzędzia. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać dostępny w internecie wzorzec umowy, zapłacimy 250 zł (zamiast 500 zł) od wniosku o pierwszy wpis oraz 200 zł (zamiast 250 zł) od wniosku o zmianę wpisu.

Nowe regulacje przewidują także dopuszczenie podpisu potwierdzonego zaufanym profilem na platformie e-PUAP jako formy autoryzacji wniosków. Do tej pory jedyną akceptowalną formą aprobaty zmian wprowadzanych do KRS za pośrednictwem internetu był bezpieczny podpis elektroniczny z ważnym certyfikatem.

Na podstawie: mojafirma.infor.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany