W roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych. Obecnie studiuje na tych kierunkach 11 341 kobiet, co stanowi 14,3 proc. ogólnej liczby studentów kierunków IT – wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2018” Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Prezentacja raportu, a zarazem inauguracja 11. edycji akcji odbyła się w czwartek w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej. Celem akcji jest popularyzacja studiów technicznych wśród kobiet.
Z danych zaprezentowanych w raporcie wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat udział kobiet wśród studentów uczelni technicznych ustabilizował się na poziomie 37 proc. (jeszcze dekadę temu odsetek ten wynosił ok. 30 proc.). Ogółem wśród studiujących osób kobiety stanowią 58 proc., zaś w grupie studiujących na kierunkach z obszaru nauk technicznych kobiet jest 29 proc.
Najpopularniejsze kierunki
Uczelnie techniczne wybiera 13 proc. studentek (dla porównania 35 proc. kobiet wybiera uniwersytety, a zaledwie 4 proc. wyższe szkoły pedagogiczne). Do najbardziej popularnych kierunków studiów należą: architektura (80,5 proc.), chemia (75,9 proc.), a także biotechnologia (75,8 proc.). O wiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się kierunki stricte techniczne jak elektrotechnika (6,1 proc.), mechatronika (8,5 proc.), czy automatyka i robotyka (9,3 proc.).
W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania kierunkami informatycznymi. W roku akademickim 2017/18 na kierunkach tych pojawiło się 11,6 proc. więcej studentek niż rok wcześniej, podczas gdy przyrost mężczyzn wyniósł tylko 5 proc.
Na kierunkach informatycznych studiuje obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3 proc. ogólnej liczby studentów kierunków IT (jeszcze pięć lat temu odsetek ten wynosił 12,3 proc.).
Jest to efekt zwiększającej się świadomości atrakcyjności kształcenia na kierunkach informatycznych, jak również działań promocyjnych skierowanych do kobiet, w celu zainteresowania ich obszarem edukacji informatycznej – czytamy w raporcie.
Wśród tych działań wskazano m.in. program stypendialny skierowany do kobiet „Nowe technologie dla dziewczyn” Intel Perspektywy, który oferuje najzdolniejszym maturzystkom wybierającym studia informatyczne stypendia finansowe i wsparcie merytoryczne w rozwoju zainteresowań.
Efekty akcji
Kulminacyjnym punktem akcji „Dziewczyny na politechniki” będzie organizowany na 16 uczelniach technicznych „Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn”. W tym roku odbędzie się on 19 kwietnia.
Dotychczas w akcji wzięło udział ok. 150 tys. dziewczyn. Jej pomysłodawczyni dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy podkreśla, że duża część studentek zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych.
To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia – mówi dr Siwińska.
Rejestracja na dni otwarte odbywa się za pośrednictwem strony www.dziewczynynapolitechniki.pl