Polacy przeprowadzą analogową misję marsjańską w USA

Polscy naukowcy stają przed szansą dokonania rewolucji w odkrywaniu Marsa. Niedługo rozpoczną misję analogiczną, którą przeprowadzą w amerykańskim stanie Utah na pustyni, która imitować będzie czerwoną planetę. Wszystko to w ramach projektu EXO.17.

Mars

Analogowa misja marsjańska polskich naukowców EXO.17 jest realizowana we współpracy Uniwersytetu SWPS i założonej przez absolwenta uczelni, Jakuba Falacińskiego, Fundacji EXORiON. Operacja rozpoczyna się 11 marca i potrwa dwa tygodnie. W tym czasie ekipa specjalistów z Polski będzie stacjonowała w amerykańskim ośrodku Mars Desert Station w stanie Utah, który imitował będzie powierzchnię czerwonej planety. Celem zespołu jest przetestowanie specjalistycznego sprzętu i przeprowadzenie psychologicznych badań. Poza tym, uczestnicy eksperymentu liczą na to, że przyczyni się on do wykrycia potencjalnych problemów, mogących wystąpić podczas pobytu na Marsie. Wyzwanie nie jest łatwe. Przed naukowcami stanie wymagające zadanie, polegające na poradzeniu sobie z funkcjonowaniem w nietypowych warunkach. Będą musieli przetestować liczne sposoby radzenia sobie ze stresem, a także działanie tzw. pamięci roboczej, która wg psychologii poznawczej stanowi bramę do naszego umysłu. To przez nią informacje trafiają do pamięci długotrwałej i to ona przechowuje dane przetwarzane na bieżąco. Również w niej dokonują się podstawowe operacje intelektualne oraz zachodzi proces przypominania. Celem badaczy będzie też codzienne notowanie stanu samopoczucia. Wszystko po to, aby umożliwić stworzenie zindywidualizowanych harmonogramów pracy uczestników kosmicznych wypraw.

Wśród testowanych urządzeń znajdzie się m.in. pierwszy, całkowicie polski analog kombinezonu kosmonautycznego, którego części w założeniu mają dostosowywać się do czynności wykonywanych przez jego użytkownika. Oprócz tego, specjaliści sprawdzą działanie analizującego pracę serca holtera, zarówno w rutynowych sytuacjach, jak i podczas porannych ćwiczeń gimnastycznych. Ze względu na obecność na Marsie pyłu, który wnika do płuc astronautów, stworzono system filtrowania powietrza. Sam Jakub Falaciński zaprojektował FOG, prysznic mgłowy, który umożliwić ma kąpiel w dwóch szklankach wody. Badacze będą musieli także nauczyć się współpracy z Aresem – łazikiem użytym podczas eksperymentu. Należąca do zespołu dr Karolina Zawieska zbada, jak urządzenie zostanie przyjęte przez członków ekipy. Zdaniem Falacińskiego, może być traktowane jako „przytulanka, przyjaciel, zwierzak”, ale też „zimne” narzędzie, służące do realizacji określonych zadań.

Przeprowadzana misja analogowa polegać ma na symulacji załogowej wyprawy na Marsa. Prace załogi koordynowane będą przez Centrum Kontroli Misji EXO.17, mieszczące się w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Tam też na bieżąco będą trafiały wszystkie zbierane podczas misji dane. Procedury stosowane podczas misji EXO.17 mają na celu polepszenie warunków, w jakich realizowane będą kolejne projekty. W 2019r. załoga wyjedzie na Islandię, gdzie odbędą się pierwsze badania we własnym habitacie, a w 2021r. eksperyment przeprowadzony będzie na Spitsbergenie. Odpowiedzialni za misje już dziś zachęcają studentów, start-upy i firmy do współpracy. Wszelkie prototypy i rozwiązania warte przetestowania zostaną rozpatrzone.

Autor: Ada Rymaszewska

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany