Polska wyżej w rankingu najszczęśliwszych krajów świata ONZ

Polska na 46 miejscu wśród najszczęśliwszych krajów świata. W porównaniu do zeszłorocznego rankingu, oznacza to wzrost zadowolenia wśród Polaków. W czołówce wciąż pozostają kraje nordyckie.

Polska plasuje się na 46 miejscu w opublikowanym przez ONZ World Happiness Report. Oznacza to, przesuniecie o 11 miejsc w górę w stosunku do zeszłorocznego rankingu, w którym nasz kraj zajmował 57 pozycję.

najszczęśliwsze kraje świata

Najszczęśliwsze kraje świata

W zaszczytnej trójce od lat znajdują się kraje skandynawskie. W tym roku złoty medal powędrował do Norwegii. Oznacza to zmianę lidera w rankingu, którym do tej pory była Dania. W tym roku zajęła ona drugie miejsce zajęła, a trzecie przypadło Islandia. Tuż za podium znalazła się Szwajcaria.

Jeżeli chodzi o mocarstwa, to Stany Zjednoczone zajęły 14. pozycję, podczas gdy Rosji przypadło 49 miejsce.

Na haniebnym końcu rankingu znalazły się między innymi Jemen, Sudan Południowy, Liberia czy Nowa Gwinea. Raport kończą Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi oraz Republika Środkowoafrykańska

Ministerstwa szczęścia

Od 2012 roku, kiedy ONZ opracowało pierwszy raport, organizacja zachęca członków do tworzenia specjalnych ministerstw do spraw szczęśliwości. Zadaniem resortów miałoby być promowanie szczęśliwości ważnego celu polityki społecznej. Do zaleceń zastosowały się do tej pory Szkocja, Ekwador, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Butan oraz Wenezuela.

Celem raportu jest – jak wskazał doradca sekretarza generalnego ONZ Jeffrey Sachs – dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomogłoby ich krajom naleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.

Raport dla ONZ opracowuje Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Opiera się na takich czynnikach, jak realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu oraz dostęp obywateli do opieki medycznej. Ponadto organ bierze pod uwagę  bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich. Badanie obejmuje 155 państw.

 

 

grafika: huffpost.com

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany