Na emeryturę do Ameryki Południowej

panamaW rankingu Global Retirement Index 2015, który prezentuje najlepszego miejsca na emeryturę, w czołówce znalazły się Ekwador, Panama oraz Meksyk. Sama lista państw, które powinni brać pod uwagę emeryci nie jest długa, znajduje się na niej tylko 25 krajów.

Dziennikarze ,,Internatinal Living’’, którzy tworzą indeks państw przyjaznych emerytom, biorą pod uwagę szereg uwarunkowań, które wpływają na jakość życia osób starszych. Znaczenie ma m.in. pogoda, koszty życia i poziom opieki medycznej.

Na czele rankingu w tym roku znalazł się Ekwador. Zdaniem dziennikarzy kraj jest atrakcyjny ze względu na ceny nieruchomości, w odniesieniu do ich jakości oraz lokalizacji. Dodatkową korzyścią dla osób po 65 roku życia są liczne 50 proc. zniżki m.in. do kina i na wydarzenia sportowe, a także na przejazdy komunikacją miejską. Zdaniem dziennikarzy, wysoki standard życia para emerytów może w utrzymać za 1 400 dolarów miesięcznie.

Drugą lokatę zajęła Panama, to jedyny kraj, który zyskał 100 pkt. za opiekę socjalną nad emerytami. Pensionado Visa to panamski system emerytalny, w którym mogą partycypować także Ci, którzy nie posiadają obywatelstwa. Daje on prawo do zniżek na usługi służby zdrowia, rozrywkę, posiłki w restauracji, a także bilety lotnicze oraz opłaty za prąd. Na dobrym poziomie para emerytów może żyć tam za 2 000 dolarów miesięcznie.

Z państw europejskich w rankingu wysoko uplasowała się Hiszpania, która zajęła 6. pozycję. Nie bez znaczenia były pogoda, liczne plaże i zabytki, które powodują, że na półwyspie nie można się nudzić. Zaraz za Hiszpanią znalazły się Malta i Portugalia, na 11. pozycji uplasowały się Włochy, a na 17. Francja.

Ranking zamykają takie państwa, jak Wietnam, Kambodża, Filipiny. Te azjatyckie kraje dobre noty zyskały w kategorii koszt życia, który nie jest tam wysoki. Najmniej punktów zdobyły w kategorii benefitów i udogodnień, na jakie mogą liczyć emeryci.

Analizując ranking, należy mieć na uwadze, że został opracowany przez amerykańskich dziennikarzy, w związku z tym uwzględnia kraje, w których znajdują się korespondencyjni recenzenci ,,Internatinal Living’’.

A gdzie emeryturę będą spędzać polscy emeryci? Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz do komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Na podstawie: infor.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany