Jest decyzja TK ws. ustawy budzącej wątpliwości prezydenta

Trybunał Konstytucyjny uznał dziś za zgodną z konstytucją nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Wątpliwości w sprawie przepisów miał prezydent Andrzej Duda. Wśród orzekających w tej kwestii sędziów nie było jednomyślności.

TK uznał za konstytucyjną nowelizcję Prawa o zgromadzeniach

Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. Sejm uchwalił nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Zakłada ona m.in. to, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Przewiduje również możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Nowe przepisy spotkały się z krytyką m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, organizacji pozarządowych, a także opozycji według której zmiany mają na celu m.in. zablokowanie kontrmanifestacji podczas miesięcznic smoleńskich.

Wątpliwości prezydenta

Zastrzeżenia w sprawie ustawy miał również prezydent, w związku z czym skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest dla niego prawo do zgromadzeń, prawo do wyrażania swoich poglądów, wolność słowa i wolność zgromadzeń, które są w jego przekonaniu jednymi z najważniejszych filarów każdego systemu demokratycznego – tak decyzję prezydenta tłumaczył jego rzecznik Marek Magierowski.

W ocenie prezydenta sprzeczny z konstytucją był m.in. przepis noweli wprowadzający zgromadzenia cykliczne. W prezydenckim wniosku do TK wskazywano, że na podstawie jednej decyzji wojewody o wyrażeniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, zgromadzenia te będą mogły się odbywać przez trzy lata, przy czym – w razie zgłoszenia innych zgromadzeń, które miałyby się odbyć w tym samym miejscu i czasie – zgromadzeniom cyklicznym przysługiwać ma ustawowe pierwszeństwo. Według prezydenta nie było podstaw, aby różnicować sytuację zgromadzeń, stosując kryterium częstotliwości ich przeprowadzania.

Trybunał Konstytucyjny uznał dziś, że przepisy wprowadzające zgromadzenia cykliczne są zgodne z ustawą zasadniczą. W pozostałej części umorzył postępowanie.

Uzasadniając wyrok sędzia Mariusz Muszyński podkreślał, że wprowadzenie pierwszeństwa dla zgromadzeń cyklicznych nie godzi w istotę wolności zgromadzeń.

Mamy do czynienia jedynie ze zmianą reguł przyznawania pierwszeństwa. Przed nowelizacją jedynym kryterium było kryterium czasowe. Nowelizacja wprowadza zaś kryterium techniczne, oparte o przesłanki wymagane do uznania zgromadzenia za zgromadzenie cykliczne – mówił Muszyński.

4 głosy przeciw

Wśród sędziów nie było jednomyślności. Przeciw uznaniu nowelizacji za zgodną z konstytucją zagłosowało czterech sędziów: Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski.

Podczas rozprawy i ogłoszenia wyroku na salę nie zostały wpuszczone kamery telewizyjne ani fotoreporterzy.

Na podstawie: PAP

 

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany