Parlament Europejski uchylił immunitet Le Pen. Czy zagrozi jej startowi w wyborach?

Marine Le Pen traci immunitet parlamentarny. To już pewne. W czwartkowym głosowaniu Parlament Europejski zdecydował ogromną większością o pozbawieniu ochrony prawicowej kandydatki na prezydenta Francji.

immunitet Le Pen

Le Pen, liderka francuskiego Frontu Narodowego, zamieściła w grudniu 2015 r. na swoim profilu na Twitterze trzy zdjęcia egzekucji wykonanych przez ISIS. Jedna z nich przedstawiała morderstwo amerykańskiego dziennikarza, Jamesa Foleya. Od tamtej pory we Francji toczy się postępowanie w sprawie.

Oskarżona o „publikowanie zdjęć, na których widać przemoc”, francuska kandydatka na prezydenta może zostać skazana nawet na trzy lata więzienia lub grzywnę w wysokości do 75 tys. euro.

Do tej pory, immunitet chronił członkinię PE przed oskarżeniem. Uchylając go, Parlament umożliwił zastosowanie w stosunku do Le Pen wszelkich środków prawnych. Decyzja zapadła na wniosek francuskich organów sprawiedliwości. Ruch Parlamentu daje prokuratorowi możliwość stosowania środków przymusu w stosunku do Francuzki, np. obowiązku stawiennictwa na przesłuchanie w jednostce policji. Oskarżyciel może wyznaczyć organy, które będą prowadzić śledztwo w tej sprawie albo sam wszcząć proces.

Immunitet Le Pen został uchylony przez PE wcześniej w 2013 r. Oskarżano ją o zniewagę uczuć religijnych, po tym jak porównała modlących się publicznie Muzułmanów do nazistów okupujących Francję podczas II wojny światowej.

Polityczne oskarżenie?

Tymczasem, Le Pen oskarżenie przeciwko niej traktuje jako polityczne. Zdaniem Francuzki, to próba  odsunięcia jej od wyścigu o fotel prezydent. Sondaże wyborcze głoszą zwycięstwo kandydatki w pierwszej turze wyborów. Natomiast, zgodnie z przewidywaniami, w kolejnej ma zostać pokonana przez centrowego Emmanuela Macrona albo reprezentanta republikańskiej prawicy Francois Fillona.

 

(grafika: reuters.com)

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany