Grzywna za brak sprawozdania finansowego

finance documentZ początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy zgodne z ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

W świetle nowego prawa od 1 stycznia 2015 roku każdy kto nie złoży w terminie sprawozdania finansowego, opinii lub raportu, tym samym dopuści się wykroczenia skarbowego, za które przewidziano karę grzywny. Wysokość grzywny wynosi od 175 zł do 35000 zł. Przed rozpoczęciem bieżącego roku ustawodawca nie przewidywał sankcji finansowych.

Aktualna regulacja dotyczy podatników CIT, którzy są zobowiązani przez Urząd Skarbowy do przekazywania sprawozdań finansowych wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania tychże dokumentów. Podatnik ma czas do 10 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania na dostarczenie odpowiedniej dokumentacji do urzędu. Natomiast podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe, czas na złożenie sprawozdania finansowego mają do końca kwietnia.

 

                                                                                                                             Autor: Mateusz Wrzosek

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany