Finanse samorządów oparte na parabankach

drobne-monetkiInstytucje parabankowe nie mogą narzekać na brak zysków. Klientami są nie tylko osoby prywatne, ale także jednostki samorządu terytorialnego. Banki zrezygnowały ze wspomagania polskich gmin, ponieważ te są zadłużone po uszy. Niedobór kapitału i kryzys imigracyjny – owe kwestie mogą doprowadzić do wielu bankructw. Plajta Ostrowic już teraz jest jak najbardziej realna.

Wojewoda zachodniopomorski poprosił prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie zarządu komisarycznego. Czy rząd PO-PSL naprawdę nie widzi owego upadku Polski lokalnej? Jak długo można opowiadać ludziom bajki o rozwoju, zielonej wyspie czy o rosnących perspektywach dla ludzi młodych?

Gigantyczne zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego to efekt patologicznej polityki prowadzonej przez obóz władzy. To skutek nieustannego przerzucania różnych kosztów na reprezentantów gmin.

Mnóstwo regionów znalazło się w sytuacji krytycznej, bez większej szansy na wyjście na prostą. Coraz częściej mówi się o przejęciach, ale samorządowcy mają mnóstwo obaw. Wystarczy zacytować słowa Zbigniewa Ptaka (burmistrza Drawska Pomorskiego) o przejęciu Ostrowic: „Nie ma takiego argumentu, który skłoniłby nas do dobrowolnego przejęcia tej gminy”.

Sprawę należy nazwać po imieniu: Polska lokalna już teraz wpadła w spiralę zadłużenia. Pożyczki nie są spłacane w terminie. Z kolei Ministerstwo Finansów nie zgadza się na dofinansowywanie gmin. Zadłużenie Ostrowic to obecnie 33 mln zł, a stan budżetu wynosi tylko 11 mln zł. Takich sytuacji jest coraz więcej.

Gminy proszą o wsparcie finansowe od obywateli. Na stronach internetowych podawane są numery kont bankowych. Już w 2013 r. w parabankach zadłużyło się szesnaście samorządów. Kwota zadłużenia wyniosła 105 mln zł. Z niepokojem należy spojrzeć na sytuacje finansową polskich powiatów.

Obecna wartość zobowiązań finansowych wobec firm parabankowych to już 330 mln zł. Instytucja finansowa Magellan informuje, że udziela pożyczek do 73 polskich samorządów. Tak dramatycznej sytuacji Polski lokalnej nie było od dawna.

Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Autor: Tomasz Kaczanowski

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany