Czy uczymy dzieci oszczędzać?

swinka 565Każdy rodzic chce przekazać dzieciom jak najwięcej cennych rad dotyczących mądrego życia. Czy wśród tych rad znajdują się te dotyczące racjonalnego gospodarowania oszczędnościami? Całe szczęście tak, ale…

Dzieci bardzo często słyszą w domu, że pieniądze trzeba zarobić, tak poucza 78 proc. badanych. Równie często najmłodsi są pouczani, że należy gasić światło oraz zakręcać kran, deklaruje to 73 proc. respondentów. Rodzice chętnie tłumaczą dzieciom, co ile kosztuje i dlaczego jest tanie lub drogie, robi tak 69 proc. badanych. O priorytetach podczas zakupów mówi 62 proc. rodziców, wskazując, że najpierw należy kupić jedzenie i uregulować opłaty, a dopiero potem można sobie pozwolić na przyjemności. Wszystko to pokazuje, że z teorią polscy rodzice radzą sobie dobrze, a jak jest z praktyczną nauką oszczędzania?

Najlepszym sposobem na naukę racjonalnego gospodarowania pieniędzmi jest posiadanie własnych oszczędności. Własne pieniądze, np. w formie kieszonkowego, są dla dziecka doskonałą okazją do zapoznania się z wartością pieniądza i dobrą okazją do nauki oszczędzania. Tymczasem kieszonkowe dzieciom wypłaca tylko 48 proc. rodziców, a 44 proc. z nich wynagradza dzieci, które oszczędzają. Jeszcze mniejszy odsetek rodziców wtajemnicza dzieci w zarządzanie budżetem domowym. Na pokazywanie wydatków oraz wpływów do budżetu decyduje się 34 proc. rodziców.

Edukacja finansowa dzieci to obszar, w którym mamy sporo do nadrobienia. Co możemy zrobić? Poza wspomnianym kieszonkowym, dobrym rozwiązaniem może okazać się skarbonka, do której dzieci będą odkładały regularnie ustaloną kwotę. Dla starszych dzieci ciekawszym rozwiązaniem może być konto oszczędnościowe. Banki, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, mają w ofercie produkty dedykowane dzieciom. Pamiętajmy o zachęcaniu najmłodszych do oszczędzania oraz motywowaniu ich, np. dokładając się do planowanego zakupu. Uczyć można także przez zabawę, wykorzystując gry planszowe lub komputerowe.

Starsze dzieci wartości pieniądza można uczyć, zachęcając do podejmowania drobnych prac sezonowych. Samodzielnie zarobione pieniądze zawsze docenia się bardziej i wydaje z większą ostrożnością. Pamiętajmy jednak, że nie należy płacić dzieciom za wykonywanie prac domowych. Takim zachowaniem możemy zbudować w dziecku postawę roszczeniową i przekonanie, że za wszystko w życiu będzie dostawało pieniądze.

Pamiętajmy, że jeśli już dziś oswoimy dziecko z oszczędzaniem i odkładaniem pieniędzy do skarbonki, dobre nawyki będą procentowały w przyszłości.

Badanie przeprowadzono na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK.

Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz do komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Na podstawie: skarbiec.biz

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany