Czy leasing konsumencki jest dobrą alternatywą dla kredytu na samochód?

Leasing to forma finansowania zakupu pojazdów kojarzona przede wszystkim z przedsiębiorcami. Od kilkunastu lat taka opcja dostępna jest również dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności. Czy stanowi ona alternatywę dla kredytu samochodowego? Kiedy jest korzystnym rozwiązaniem?

Leasing

Leasing konsumencki działa dokładnie tak samo jak leasing dla przedsiębiorców. Jego istotą jest przekazanie przez firmę leasingową samochodu w użytkowanie na określony umową czas, w zamian za opłacanie rat leasingowych przez klienta. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może (ale nie musi) dokonać wykupu pojazdu. Warto przy tym mieć świadomość, że leasing nie obniża w żaden sposób zdolności kredytowej.

Mniej formalności niż przy kredycie samochodowym

Przewagą leasingu konsumenckiego nad kredytem samochodowym jest mniejszy zakres formalności. Uproszczona procedura sprawia, że pojazd można otrzymać w znacznie krótszym czasie – a to wszystko bez wnikliwego sprawdzania zdolności kredytowej.

Chociaż leasing wymaga dostarczenia zaświadczenia o dochodach, samo oświadczenie także może być wystarczające – jeśli leasingobiorca dokona odpowiednio wysokiej tzw. opłaty wstępnej.

Elastyczne warunki dostosowane do potrzeb klienta

Banki podchodzą mają restrykcyjne wymagania dotyczące kredytów samochodowych. Zupełnie inaczej prezentuje się leasing konsumencki – w tym przypadku można liczyć na bardziej elastyczne warunki umowy dostosowane do potrzeb klientów. Indywidualnie ustalane są również kwestie dotyczące płatności, dzięki czemu można ustalić termin spłaty comiesięcznych rat na konkretny dzień (np. dzień wypłaty wynagrodzenia).

Brak dodatkowych zabezpieczeń

Zaciągnięcie kredytu samochodowego z reguły wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Popularnym rozwiązaniem jest cesja polisy AC lub zastaw rejestrowy. Niektóre banki wymagają też wykupienia dodatkowej polisy np. ubezpieczenia CPI zabezpieczającego w razie niemożności spłaty zobowiązania.

I w tym przypadku można zauważyć wyraźną przewagę leasingu. Firma leasingowa nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń – zgodnie z umową samochód jest bowiem jej własnością. Jeśli więc leasingobiorca nie będzie regulował należności, pojazd zostanie odebrany w ramach działań windykacyjnych.

Możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów na samochód

Podpisanie umowy z dużą firmą leasingową zwykle oznacza możliwość wynegocjowania atrakcyjnego rabatu na samochód, co pozwala obniżyć jego koszt nawet o kilka procent. Jest to związane z tym, że leasingodawca nabywa od dealera nie jeden, a kilka pojazdów na atrakcyjnych warunkach. Jest więc w stanie zaproponować korzystną zniżkę – w przeciwieństwie do banku.

Możliwość skorzystania z dodatkowych usług

W zależności od tego, jak skonstruowana jest umowa, leasingobiorca może zdecydować się nie tylko na samo finansowanie. Może skorzystać także z pakietu usług dodatkowych obejmujących m.in. serwisowanie pojazdu, ubezpieczenie OC i AC, opcję wymiany opon, korzystanie z karty paliwowej.

Decydując się na kredyt samochodowy, kredytobiorca musi liczyć wyłącznie na siebie w wyżej wymienionym zakresie.

Leasing konsumencki czy kredyt?

Leasing ma sporą przewagę nad kredytem. Niemniej jednak należy przeanalizować opłacalność obu rozwiązań indywidualnie, biorąc pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany