Cały czas brakuje regulacji dotyczących dożywotnich rent

drobne-monetkiPolscy emeryci zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny żyją średnio za mniej niż 1600 zł brutto miesięcznie. Często decydują się więc na podejmowanie dorywczej pracy lub inne działania, które pozwolą im podnieść wysokość dochodów. Jednym ze sposobów może być renta dożywotnia, czyli świadczenie wypłacane do końca życia za przeniesienie własności nieruchomości.

Dane Związku Banków Polskich pokazują, że ok. 400 tys. polskich emerytów może być zainteresowanych takim rozwiązaniem. W ubiegłym roku podpisano 500 umów, na podstawie których wypłacane są renty dożywotnie, podczas gdy w 2011 roku z takiego rozwiązania skorzystało tylko 96 osób.

Tymczasem cały czas trwają prace nad regulacjami odnoszącymi się do rent dożywotnich. Na tempo działań nie wpłynęła przyjęta w 2014 roku ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Z informacji, jakie płyną z ministerstwa gospodarki wynika, że ustalono już zakres nadzoru, ale cały czas trwają prace nad ustaleniem, jakie narzędzia posłużą Komisji Nadzoru Finansowego do kontrolowania rynku.

Ustawa o rencie dożywotniej ma regulować warunki wypłacalności firm, które oferują rentę dożywotnią, odpowiednie kompetencje, które muszą posiadać członkowie zarządu do prowadzenia tego typu działalności. Nie wiadomo dokładnie, jakie podmioty miałyby takich rent udzielać. Komisja proponuje zakłady ubezpieczeniowe, które jednak nie wykazują aprobaty dla takiego rozwiązania, natomiast chęć wyrażają fundusze hipoteczne.

Mimo tego, że od końca 2014 roku obowiązuje ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, trudno znaleźć ten produkt w ofercie banków. Tłumaczą to małą liczbą osób potencjalnie zainteresowanych takim rozwiązaniem.

Czym różni się renta dożywotnia od odwróconej hipoteki?

W przypadku odwróconej hipoteki środki wypłacane są przez określony czas, ale emeryt nadal jest właścicielem nieruchomości. Po śmierci właściciela spadkobiercy mogą spłacić zaciągnięte zobowiązanie lub sprzedać nieruchomość bankowi. Jeśli chodzi o rentę dożywotnią, to już w momencie podpisania umowy mamy do czynienia z przeniesieniem własności nieruchomości na rzecz funduszu. Oczywiście do końca życia właściciel mieszkania ma prawo mieszkać w nim.

Zapraszamy do rejestracji na portalu oraz do komentowania w Strefie Eksperta  http://b2-biznes.pl/index.php/strefa-eksperta

Na podstawie: inwestycje.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany