BGK pomaga zamieszkać najuboższym

money-367973 640W ramach programu wspierania budownictwa socjalnego i komunalnego oddano do użytku 10 000 lokali socjalnych, komunalnych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, mieszkań chronionych i lokali dla powodzian.

Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków mieszkalnych rodzinom o najniższych dochodach spoczywa na gminach. Najbardziej aktywne w pozyskiwaniu funduszy są  gminy z Mazowsza, Śląska i województwa zachodniopomorskiego. Z kolei program nie cieszy się dużym powodzeniem wśród samorządów z opolskiego, łódzkiego i podlaskiego.

Od 2007 roku kiedy Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył Fundusz Dopłat na potrzeby programu, gminy pozyskały w postaci bezzwrotnego finansowania ponad 0,5 mld zł.

Wiceprezes BGK Piotr Lasecki jest przekonany o słuszności zaangażowania banku w pomoc najuboższym na rynku mieszkaniowym.

„Program wsparcia budownictwa mieszkaniowego dla najuboższych wpisuje się w misję BGK, który jest państwowym bankiem rozwoju dbającym dobrobyt gospodarczy i lepszą jakość życia Polaków. Bank Gospodarstwa Krajowego samodzielnie opracowuje i wdraża rozwiązania, które służą poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i zwiększeniu dostępu Polaków do mieszkań. Działający już Fundusz Mieszkań na Wynajem jest pionierskim projektem na rynku inwestycji w nieruchomości, gdyż wprowadza nowe standardy i jakość obsługi najemców” – powiedział.

Kolejny nabór wniosków rusza 1 marca, a tegoroczna pula dofinansowania wynosi 120 mln zł.

 

Źródło: bgk.com.pl

                                                                                                                                      Autor: Mateusz Wrzosek

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany