512mln zł z programu „Kredyt na innowacje technologiczne”

Zakończyła się ocena wniosków złożonych przez przedsiębiorstwa w ramach programu „Kredyt na innowacje technologiczne”, realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W konkursie wyłoniono 143 projekty o łącznej wartości 512mln zł.

Kredyt na innowacje technologiczne

„Kredyt na innowacje technologiczne” zastąpił realizowany w latach 2007-2013 „Kredyt technologiczny”, z którego skorzystało 600 firm. Obecna inicjatywa ma stanowić podstawowe źródło finansowania inwestycji technologicznych dla firm z sektora MŚP. Łączna kwota przeznaczona ze środków unijnych na ten cel wynosi 422mln euro. Projekt jest częścią Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, który koncentruje się na zwiększeniu innowacyjności gospodarki i poszczególnych przedsiębiorstw, rozwoju naukowym oraz tworzeniu przyjaznego firmom otoczenia biznesowego, ze szczególnym naciskiem na współpracę przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Wsparciem dla przedsiębiorcy jest premia technologiczna, czyli część kredytu technologicznego, zaciągniętego na realizację inwestycji technologicznej. Kwota przyznana beneficjentowi może wynieść od 35 do 70% kapitału kredytu. Wszystko zależy od lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa. Maksymalna wartość dofinansowania to 6 mln zł. Udział własny kredytobiorcy musi wynosić jednak min. 25%.

Program od początku cieszy się popularnością wśród firm. W ramach dotychczasowych naborów do BGK trafiło prawie 950 wniosków o dofinansowanie, wartych ponad 3 mld zł. Kwota inwestycji wynikająca z wniosków to ponad 7 mld zł. Tylko w II edycji złożono 453 wnioski, z czego najwięcej napłynęło z województwa podkarpackiego, najmniej – opolskiego. Głównymi kandydatami byli średni przedsiębiorcy. 143 pomysły uzyskały rekomendację, dzięki której wybrane przedsiębiorstwa, na inwestycje warte ponad 1mld zł, otrzymają ok. 512 mln zł pomocy.

O przyznaniu dotacji decyduje panel ekspertów przyznających punkty, m.in. w oparciu o jakość projektów. Ocena składa się z dwóch etapów – oceny formalnej i merytorycznej. Ta druga dotyczy innowacyjności produktu, towaru czy usługi, wyprodukowanych dzięki wdrożeniu nowej technologii, oraz szans na utrzymanie się ich na rynku. W ramach ostatniej edycji odbyło się aż 405 spotkań eksperckich z przedsiębiorcami. W trwającym obecnie, trzecim naborze, do rozdysponowania jest aż 400mln zł. Kwota jest wyższa niż pierwotnie zakładano. Zmianie uległa na skutek decyzji Ministra Rozwoju i Finansów. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 29 marca.

Autor: Ada Rymaszewska

fot. mat. pras.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany