24 lipca „dzień pracy zdalnej”

Decyzją rządu Japonii  na 24 lipca przypadnie „dzień pracy zdalnej”. Władze kraju chcą walczyć z pracoholizmem i zachęcić obywateli do pracy w domu.

dzień pracy zdalnej

Data nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 24 lipca w 2020 roku nastąpi otwarcie letnich igrzysk olimpijskich w Tokio.  Praca w domu w tym dniu ma przyczynić się do zmniejszenia korków w stolicy Japonii i jej okolicach w trakcie inauguracji wydarzenia.

Ale zamysł ustanowienia tego dnia jest szerszy. Japończycy słyną z pracoholizmu, a władze kraju szukają skutecznych metod walki z – powszechnymi w japońskich korporacjach – nadgodzinami, które są szkodliwe dla zdrowia, a niekiedy prowadzą nawet do samobójstw. „Dzień pracy zdalnej” ma dać obywatelom chwile wytchnienia od nadgodzin, ale przede wszystkim zachęcić ich do pracowania w domu.

Rząd planuje wdrożyć kampanię promującą możliwość zdalnej pracy przy pomocy urządzeń informatycznych do godziny 10.30 każdego dnia. Z zapowiedzi władz Japonii wynika, że akcja skierowana jest do około tysiąca przedsiębiorstw.

Wprowadzenie pracy zdalnej na trzy lata przed igrzyskami ma sprawić, że Japończycy do tego czasu nabiorą nowych nawyków i przekonają się do pracy w domu.

Obecnie w Japonii system pracy zdalnej wprowadziło jedynie 16 proc. firm. Duża część z nich nie kryje, że ma zastrzeżenia odnośnie ochrony danych i możliwości nadzorowania działań swoich pracowników.

 

Na podstawie: TVN 24 BiS

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie publikowany